Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Féltésnek mondják, de valójában bántalmazás

Belföld
2025.06.09.
Profile picture for user CIVILHETES
By CIVILHETES on
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

Nem csak ütéssel vagy szavakkal lehet bántani egy embert. 

Jól ismerjük a kapcsolati erőszak vagy a bullying jelenségét, de még mindig kevesen tudják, hogy létezik a bántalmazásnak egy alig tetten érhető válfaja. Az, amikor teljes anyagi függésben él egy ember, mert vagy nem lehet saját keresete, vagy ha van is, nem költhet belőle egy fillért sem saját kedvére. Erről a jelenségről, a gazdasági bántalmazásról egyre többet kell beszélni. Például azért, mert sokan talán fel sem ismerik, hogy nem az a helyes, ahogy jelenleg élnek.

Képzeljünk el egy fiatal anyát, aki szeretne elmenni dolgozni, de a férje megtiltja neki. Vagy egy kamasz lányt, akinek annyi zsebpénze sincs, hogy egy fagyit vegyen magának. Szívesen vállalna diákmunkát, az apja megtiltja neki. Az érv annyi, hogy azért, mert te lány vagy.

Vagy képzeljük bele magunkat egy kisgyerek helyzetébe, akinek nem vesznek a szülei télikabátot, mert a cigaretta és az alkohol költségei előbbre valók a meleg holminál. 

A legdermesztőbb, hogy ezek nem kitalált példák. Mindhárom bánásmód amellett, hogy embertelen, kimeríti a gazdasági bántalmazás fogalmát. A jelenségről lapunk többször írt. Arról van szó ilyenkor, hogy két ember viszonyában az egyik, jellemzően a férfi olyan mértékben domináns, hogy egyedül hoz pénzügyi döntéseket úgy, hogy nem veszi figyelembe a másik, jellemzően a nő vagy gyerek érdekeit, szükségleteit. Ennek a hozzáállásnak változni kell, és ebben sokat segíthet például az online panelbeszélgetés, amelyet a Nők a Nőkért az Erőszak Ellen (NANE) Egyesület szervezett. Az Utcáról Lakásba Egyesület, a pécsi Élmény Tár és a Szomolyai Magyar Roma Egyesület szakembereivel azt járták körbe, hogyan jelenik meg a gazdasági erőszak marginalizált közösségekben.

Dolgozol, ha megengedem

A falujukban mintegy 1600-an élnek, 5-600 fős a roma közösség, mindig létezett a férfiuralom, csak nem fogalmazódott meg, magyarázta Lázár Irén, a szomolyai egyesület szakembere. Jellemző az anyagi kontroll, a függőségben tartás, a leggyakoribb az, hogy az asszonynak megszabják, mire költhet. Felidézett egy példát, amikor

a gyerekek cseperedése után az anyuka szeretett volna dolgozni. A férje belement, de csak helyben vállalhatott munkát. A nő hiába érezte jól magát a munkahelyén, rövid idő után fel kellett mondania, mert a párja mégsem tűrte.

Hogy nem engedik a falun kívül dolgozni a nőket, nem egyedi eset. Hasonló a helyzet a bevásárlással: Mezőkövesdre bemehetnek, mert az kisváros, Egerbe már nem, mert az nagy.

Bár több száz kilométerre van egymástól a két település, a pécsi Élmény Tár munkatársa, Sütő Ramóna számos példát lát arra, hogy a szomolyai nők sorsához hasonlóan hogyan szabotálja sok pécsi férfi a nők munkavállalását. Ráadásul, tette hozzá, a gazdasági erőszak általában nem önmagában áll, hanem társul például fizikai erőszakkal. „Láttunk olyat, hogy a férfi csak úgy volt hajlandó elengedni a nőt pénzt keresni, ha egy munkahelyen dolgoztak, és ott állt bosszút otthoni konfliktusok miatt. Vagy olyat, hogy a nő dolga volt a bevásárlás, de nem mehetett haza a blokk nélkül” – idézte fel a példákat.Nem csak romákra jellemző a gazdasági erőszak, cáfolt meg kérdésünkre egy előítéletet Lázár Irén. Lát példát rá a nem romáknál is, bár ott inkább például a teljesen külön kassza a jellemző: ad a férj a keresetéből a háztartásba annyit, amennyit gondol, a többit saját magára költi.

A sor végén áll a gyerek

Nehéz elkülönítve kezelni a szülő és a gyerek helyzetét. Elsődlegesen gyerekekkel foglalkoznak, de ahhoz, hogy velük jól tudjanak együtt dolgozni, a családot is figyelembe kell venni, húzta alá Sütő Ramóna. Gyerekek esetében a gazdasági bántalmazás legtöbbször úgy jelenik meg, hogy a felnőttek szabotálják az ellátást, priorizálják, hogy mire költsenek, és például a gyerekek bérletét nem feltétlenül veszik meg. Látnak olyat, hogy a gyerek nem szezonálisan van felöltözve, kabát nélkül jár télen.

Nemek közötti különbségtétel is felbukkan, ilyen az, amikor a kamasz lányt nem engedik diákmunkára, a fiútestvéreket igen, a válasz annyi, hogy „azért, mert te lány vagy”.

A Népszava érdeklődésére Lázár Irén azt válaszolta, hogy az ő falujukban is vannak érintett gyerekek. Ahogy nőnek a lányok, a megrögzött mintát rájuk is elkezdik kivetíteni az apák. Iskolába bemehet a városba, de szabadidőt eltölteni nem, vagy fillérre kiszámolva kap napi pénzt a gyerek, így egy vizet se tud magának venni pluszban, hiába szomjas, sorolta a példákat.

Erőt adnak egymásnak

Ahogy az a beszélgetés során elhangzott, a megoldás érdekében szükség lenne többek között megfizethető bérlakásokra, hogy ne kelljen kényszerből egy függőségben tartó ember mellett maradni. Anyabarát munkahelyekre, hogy ne kelljen félni attól, mi lesz, ha beteg lesz a gyerek. Ki kell tágítani a perspektívát, mert a bántalmazottaknak sokszor csak bizonyos dolgokról van tudásuk.

Kíváncsiak voltunk, hogy a segítők tapasztalatai alapján boldogok-e a gazdasági erőszak börtönébe kényszerített nők. Lázár Irén erre nemmel válaszolt. „Egyszer kérdeztük, hogy szerelmesek-e. Mindenki nemet mondott az adott csoportban. Azt is tudni szerettük volna, érezték-e már elégedettnek magukat. Aki igennel felelt, az a gyereke születésének pillanatát jelölte meg. Olyan is volt, aki azt mondta, ugyan örül, hogy van gyereke, de nem érzi magát elégedettnek.”

Bár még csak idén kezdték a gazdasági erőszakról való beszélgetést, már látszik fejlődés, felismerik, hogy másképp is lehet élni, felelte kérdésünkre Lázár Irén. A legfontosabb az informálás, a prevenció, hiszen családi körből azt hozzák, hogy „ezt így szoktuk”. Rácsodálkoznak, ha azt hallják, hogy ez így nincs jól, vagy ha egy másik asszony elmeséli, hogy náluk másképp csinálják. A legnagyobb kihívás, hogy ne fogadják el a sorsukat. Hisz benne, hogy ezek a beszélgetések előbb-utóbb beérnek.

Meg kell erősíteni ezeket a nőket, meg kell tanulniuk nemet mondani. 

A szomolyai egyesület sokat segít nekik abban, hogy szélesedjen a látókör. Rendszeresen viszik a nőket világot látni, bemennek egy-egy vásárba, hogy bátrabbak legyenek, és később egyedül is el merjenek menni. Volt már, hogy ennek hatására összefogtak páran egy csajos napot tartani, osztotta meg az örömét. Nagyon fontos, hogy ha meg akarják törni a mintát, akkor a fiúkkal is foglalkozni kell, illetve szeretnék bevonni a férfiakat az egyesület életébe.

 

Iskola helyett gyerekfelügyelet

A gazdasági bántalmazás számos formában jelenhet meg: nem hagyják, hogy a nő eljárjon dolgozni; egyáltalán nem mehet sehova egyedül; prostitúcióra kényszerítik; minden felelősség a nőre hárul, miközben a férfi szó szerint semmit sem csinál. Az érintett lányoknak, nőknek nincs mozgásterük, éppen ezért rövid távon gondolkodnak, amiért nem szabad megszólni őket. Érdemes tudni, hogy amíg ebben a helyzetben élnek, nekik például nem opció, hogy tanuljanak, mert egyszer lesz a távoli jövőben egy jó szakmájuk, ha ma kell otthagyni a nagylánynak az iskolát és munkát keresni, mert holnap nem tudna enni a kistestvére. Ezen a ponton szóba került a Fidesz-kormány 2012-es döntése, amikor levitték a tanköteles kort 18-ról 16 évre. Szakértők már akkor jelezték, hogy ennek nem várt következményei lesznek, elsősorban a lányok fognak kimaradni a háztartási munka, a testvérre vigyázás miatt.

Tévedés, hogy csak az iskolázatlan, alacsony társadalmi státuszú emberek körében létezik a gazdasági bántalmazás. A NANE munkatársa, a beszélgetést vezető Hoffmann Kriszta azt mondta, kutatások bizonyítják, hogy ez minden társadalmi csoportban megjelenik, ugyanolyan arányban, legfeljebb a forma változik. Felhívta a figyelmet az egyesület oldaláról letölthető Szívdobbanás, Erő a változáshoz és a Teret adni és megtartani című kiadványokra, amelyet nagy segítséget nyújthatnak.

 

Minden tizedik nőt érint

A Marie Claire magazin és a Europion piackutató cég közös reprezentatív kutatást végzett a gazdasági bántalmazás témakörében. A márciusban közzétett adatok szerint a teljes népesség 62 százaléka nem hallotta még ezt a fogalmat. A férfiak hajlamosabbak úgy gondolni, hogy a nagyobb kereset nagyobb döntési jogkört jelent: 9 százalékuk teljes mértékben egyetért ezzel, míg a nők esetében ez az arány csak 5 százalék. A nőknek negyede gondolja azt, hogy ez a bántalmazás a férfiaknak legfeljebb tizedét érinti. A férfiak ötöde viszont úgy véli, köreikben akár 30 százalékot is elérheti az érintettek aránya. A megkérdezett nők 13 százaléka szerint saját maga is gazdasági erőszak áldozata.

(Népszava)

bántalmazás
nők
hátrányos helyzetű családok
NANE Egyesület
gazdasági bántalmazás
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2025.06.09. - 07:54
Módosítva 2025.06.09. - 08:02
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Kéri László: "Látom Orbánon, hogy fogalma sincs a valóságról"

    Kéri László: "Látom Orbánon, hogy fogalma sincs a valóságról"

  • Különleges feladatok várnak Rogán Antalra honvédelmi válsághelyzet és hadiállapot idején egy rendelettervezet szerint

    Különleges feladatok várnak Rogán Antalra honvédelmi válsághelyzet és hadiállapot idején egy rendelettervezet szerint

  • "Éjszaka nyílnak meg a lányok"

    "Éjszaka nyílnak meg a lányok"

  • Egy igazgató személyes bosszúja a szegregált oktatásból menekülő gyerekek ellen

    Egy igazgató személyes bosszúja a szegregált oktatásból menekülő gyerekek ellen

  • A váci rendőrség váratlanul betiltotta a "Merj önmagad lenni!" kiállítás helyi kitelepülését

    A váci rendőrség váratlanul betiltotta a "Merj önmagad lenni!" kiállítás helyi kitelepülését

  • "Ne hazudozzál összevissza!" - Még a fideszes képviselő is ordibálni kezdett egy résztvevővel Lázár fórumán

    "Ne hazudozzál összevissza!" - Még a fideszes képviselő is ordibálni kezdett egy résztvevővel Lázár fórumán

  • Egy továbbra is hibás fővonalról hallgat a MÁV új menetrendről szóló közleménye

    Egy továbbra is hibás fővonalról hallgat a MÁV új menetrendről szóló közleménye

  • Rejtélyes vezércsere jön a Magyar Turisztikai Ügynökségnél

    Rejtélyes vezércsere jön a Magyar Turisztikai Ügynökségnél

  • Tragédia a párkányi fürdőben: kiderült, hány mintában mutatták ki az amőbák jelenlétét

    Tragédia a párkányi fürdőben: kiderült, hány mintában mutatták ki az amőbák jelenlétét

  • Lezárult az újdörögdi tragédiával végződött kiképzés vizsgálata, egyelőre nincs felelős

    Lezárult az újdörögdi tragédiával végződött kiképzés vizsgálata, egyelőre nincs felelős

  • Újabb csomagtartós videóval jelentkezett Szentkirályi Alexandra, kiszabadult Szabó Botond

    Újabb csomagtartós videóval jelentkezett Szentkirályi Alexandra, kiszabadult Szabó Botond

  • Beszakadt egy teljes útszakasz egy kukásautó alatt Dunaújvárosban

    Beszakadt egy teljes útszakasz egy kukásautó alatt Dunaújvárosban

  • Orbán Viktor: A jövő heti uniós csúcs csúnya munka lesz

    Orbán Viktor: A jövő heti uniós csúcs csúnya munka lesz

  • A rendőrségnek adott igazat a Kúria, nem tarthatják meg a szivárványos felvonulást a civil szervezetek

    A rendőrségnek adott igazat a Kúria, nem tarthatják meg a szivárványos felvonulást a civil szervezetek

  • Kialakulhat Iránban atomkatasztrófa?

    Kialakulhat Iránban atomkatasztrófa?

  • Enyveskezű lehet Orbán Viktor barátja, nyomozást indított az Európai Ügyészség

    Enyveskezű lehet Orbán Viktor barátja, nyomozást indított az Európai Ügyészség

  • Ügyvéd az igazság ellen? – Ki védi a bántalmazókat, és milyen erkölcsi alapon?

    Ügyvéd az igazság ellen? – Ki védi a bántalmazókat, és milyen erkölcsi alapon?

  • A Szabadság-szobor

    A Szabadság-szobor

  • Szombattól 600 forint fölé drágulnak drágulnak az üzemanyagok

    Szombattól 600 forint fölé drágulnak az üzemanyagok

  • Velünk együtt váltottak rendszert, fényévekre vannak tőlünk, és már az óvodában tanítják a mesterséges intelligenciát

    Velünk együtt váltottak rendszert, fényévekre vannak tőlünk, és már az óvodában tanítják a mesterséges intelligenciát

  • Tarvágási törvény következményei- Avagy, amikor az emberiség szó szerint maga alatt vágja a fát

    Tarvágási törvény következményei- Avagy, amikor az emberiség szó szerint maga alatt vágja a fát

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

© 2011-2025 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element