Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Ezért nálunk drágult a legjobban az élelmiszer az EU-ban

Gazdaság
2024.04.10.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
56

Az Európai Unióban Magyarországon rakódik a legtöbb adóteher az élelmiszerek árára, ezért itthon szinte már minden élelmiszer drága – emlékeztet Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége (FÉSz) elnöke. 

Ezért is kevés a nyereség, elmaradtak a fejlesztések, probléma van a magyar élelmiszeripar hatékonyságával, versenyképességével.

Fájdalmas beismerést tett Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nemrég az egyik szakmai rendezvényen:

a magyar élelmiszeripar termelékenysége a második legalacsonyabb az EU-ban.

Éder Tamás, a FÉSz elnöke szerint ez valószínűleg igaz! Az elmúlt egy évtizedben az Agrárközgazdasági Intézet, a Magyar Nemzeti Bank szakmai tanulmányai kimutatták – Nagy Márton is sokszor mondta –, hogy probléma van a magyar élelmiszeripar hatékonyságával. 

A FÉSz elnöke ezt annak tulajdonítja, hogy a 2020 előtti egy-másfél évtizedben rengeteg fejlesztés maradt el. Az ágazat ugyanis alig-alig, vagy időszakonként egyáltalán nem jutott fejlesztési forráshoz a nemzeti és az EU-s támogatásokból. A „nagy” cégek pedig akkor sem kaphattak, amikor a mikro-, kis- és közepes vállalkozások részesültek e pénzekből. Ez tovább rontott a helyzeten, mert jogi értelemben az is nagyvállalatnak számít, amelyik 250 főnél többet foglalkoztat, ha a tőkéje és az árbevétele nagysága alapján nem is az.

Róka fogta csuka

Ezért, mivel „nagyvállalatként” támogatást sem kaphattak, elmaradt a technológiai fejlesztés, a gépesítés, és a feldolgozók még 8-10 évvel ezelőtt is sok élőmunkát használtak. Róka fogta csuka helyzet, hogy a költséges élőmunka-ráfordítás, a rossz hatékonyság következtében nem termeltek elég eredményt az égető beruházások elindításához, így továbbra is elmaradtak a fejlesztések. 

„Sok más ágazathoz, sőt az EU-hoz velünk együtt csatlakozott más államok, főleg Lengyelországhoz képest is lemaradt a szektor!” – ismeri el a szövetség elnöke. Azt azonban csak részben tartja igaznak, hogy a magyar élelmiszer a feldolgozók rossz hatékonysága miatt kerül ilyen sokba. Elsősorban azért, mert “Magyarországon rakódik a legtöbb adóteher az élelmiszerek árára az unióban” – emlékeztet Éder Tamás. Az élelmiszerek többsége esetében az EU legmagasabb 27 százalékos áfakulcsa érvényes Magyarországon és a termékek egyre szélesebb körére vonatkozik a népegészségügyi termékadó (neta) is. A már mintegy 4,5 százalékos kiskereskedelmi adó is részben beépül a fogyasztói árakba. Tavaly óta a gyártókat terheli a kiterjesztett gyártói felelősség: az EPR-díj, amely szintén Európában az egyik legnagyobb. Mindezek, vagyis a nagyobb adómérték is szerepet játszik abban, hogy ugyanannak a magyar terméknek az ára esetleg Németországban olcsóbb, mint itthon.

A magyar csoda

“Ez alapján az a csoda, hogy az extra magas adóterhek miatt nem Magyarországon a legdrágább az élelmiszer az EU-ban” – állítja Éder Tamás. Azért is, mert az alapanyagot többé-kevésbé ugyanannyiért szerzi be a magyar élelmiszeripar is, mint a külföldi. Az unióban a bolti fogyasztói árak is kiegyenlítődtek, és a munkabérek itthon is lassan felzárkóznak. Ez alapján – ha a hazai élelmiszeripar is ugyanolyan hatékonyan működne, mint külföldön – az elnök szerint a magyar végtermék önköltsége is akkora lenne, mint egy németé, miközben sokkal nagyobb adóteher rakódik rá. Ennek ellenére a magyar élelmiszer mégsem a legdrágább az unióban, ami a szakember szerint azt jelzi, hogy a hazai feldolgozók a saját eredményük rovására csökkentik az átadási áraikat.

Csapdában

Ezzel Éder Tamás szerint csapdába került az ágazat, hiszen a magas adóteher eleve elviszi az élelmiszeripari cégek nyereségének egy részét, amelyet azok kénytelenek maguk is tovább csökkenteni, hogy eladható tartományban tartsák a termékek árát. „Ezért nem tud fejleszteni, ezért romlik a versenyképessége” –magyarázza a szakember.

Ebből az ördögi körből segítenek kitörni az uniós stratégiai megállapodás keretében idén hamarosan megjelenő fejlesztés pályázatok. Az előző uniós ciklus hazai Vidékfejlesztési Programjában kiírt élelmiszeripari fejlesztési pályázat beruházásai várhatóan a közeljövőben fognak termelésbe állni. 

A nemzeti stratégiai terv szerinti, tavasszal várható kiírásra a kis-, közepes és a nagy élelmiszeripari üzemek is pályázhatnak fejlesztésre, de a részletekről még zajlanak az egyeztetések. 

„Még nem ismerjük a végleges pályázatokat, szó van arról, hogy támogatási előleg is lesz, sőt kamattámogatást is igénybe lehet venni, amivel kicsit növelhetik a támogatás mértékét” – számol be az elnök a korábbiaknál várhatóan vonzóbb feltételekről. Éder Tamás szerint a pályázati pénzeket csak azok tudják majd igénybe venni, akik az átlagnál jobban vészelték át az elmúlt időszakot. Sok feldolgozó azonban már a napi túlélésért küzd, és félő, hogy nem tud élni a fejlesztési lehetőségekkel. Így akik nehéz helyzetben vannak, még inkább lemaradnak. Felgyorsulhat az ágazatban a koncentráció, az a pályázati kiírás még erősítheti is a konszolidációs folyamatokat.

Döntő lehet az is, hogy az alapanyagtermelő mezőgazdaság, ahol szintén egymás után jelennek meg a pályázatok, hozzá fog-e járulni az élelmiszeripar versenyképességének javulásához? Éder Tamás szerint e tekintetben az állattenyésztés helyzete az elmúlt másfél évben kicsit javult a növénytermesztéshez képest. Újra megéri úgymond „bőrbe töltve értékesíteni a gabonát”. 

Rövid távon valószínűleg nem tér vissza a szántóföldi növénytermesztés – két évvel ezelőttig tartó – aranykora. Az elnök szerint a hazai állattenyésztés azért is felértékelődhet, mert Nyugat-Európában komoly támadások érik az állattartókat, például a környezetszennyezés: metán-kibocsátással kapcsolatos hisztéria miatt. „Sokan arra számítanak, hogy emiatt a nyugat-európai állattenyésztés egy része áttevődik a mi régiónkba” – előlegezi meg Éder Tamás. Ez is segíthet abban, hogy a feldolgozóipar alapanyaghelyzete is javuljon. (Privátbankár)

AGRÁR
ÉLELMISZERIPAR
infláció
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.04.10. - 10:08
56
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Ha most vasárnap lennének a választások, csak három párt jutna be a parlamentbe

    Ha most vasárnap lennének a választások, csak három párt jutna be a parlamentbe

  • Szakácsot keres a pozsonyi magyar nagykövetség

    Szakácsot keres a pozsonyi magyar nagykövetség

  • A Momentum lehet Magyar Péterék első áldozata

    A Momentum lehet Magyar Péterék első áldozata

  • Menczer Tamás kiadós baloldalazás után azt mondta, bumm

    Menczer Tamás kiadós baloldalazás után azt mondta, bumm

  • Több mint 6000 online meeting tartalma szivárgott ki a német hadseregtől

    Több mint 6000 online meeting tartalma szivárgott ki a német hadseregtől

  • Több kórházat vont végrehajtás alá a NAV

    Több kórházat vont végrehajtás alá a NAV

  • Szeles, de napos idővel indul a hét

    Szeles, de napos idővel indul a hét

  • Magyar Péter: "Feloszlatjuk az Orbán-Tiborcz-Mészáros részvénytársaságot"

    Magyar Péter: "Feloszlatjuk az Orbán-Tiborcz-Mészáros részvénytársaságot"

  • Legkevésbé a nemzetközi katonai konfliktus és a klímaváltozás aggasztja a magyarokat

    Legkevésbé a nemzetközi katonai konfliktus és a klímaváltozás aggasztja a magyarokat

  • Három rászoruló család kapja Magyar Péter elárverezett napszemüvegének árát, az Igazgyöngy Alapítvány segít kiválasztani őket

    Három rászoruló család kapja Magyar Péter elárverezett napszemüvegének árát, az Igazgyöngy Alapítvány segít kiválasztani őket

  • Fideszes fellegvárban tüntetnek Magyar Péterék - ÉLŐ

    Fideszes fellegvárban tüntetnek Magyar Péterék - ÉLŐ

  • Extra plakátokkal várja a Fidesz Magyar Pétert Debrecenben

    Extra plakátokkal várja a Fidesz Magyar Pétert Debrecenben

  • Van egy bolygó, ahol a 600 Celsius-fok hidegnek számít

    Van egy bolygó, ahol a 600 Celsius-fok hidegnek számít

  • Hihetetlen, de igaz: nem kínált hiteltípus tarol a lakáshitel piacon!

    Hihetetlen, de igaz: nem kínált hiteltípus tarol a lakáshitel piacon!

  • Június 8., Hősök tere: Magyar Péter bejelentette újabb tüntetését

    Június 8., Hősök tere: Magyar Péter bejelentette újabb tüntetését

  • Vidnyánszky: Tíz éve következmények nélkül nézem végig, ahogyan Udvaros Dorottya hangot ad a politikai meggyőződésének

    Vidnyánszky: Tíz éve következmények nélkül nézem végig, ahogyan Udvaros Dorottya hangot ad a politikai meggyőződésének

  • Elege van Orbán Viktor gazdaságpolitikájából a német befektetőknek

    Elege van Orbán Viktor gazdaságpolitikájából a német befektetőknek

  • Durva csapadékcsúcsok, szélsőséges időjárás: mielőbbi óvintézkedéseket sürgetnek

    Durva csapadékcsúcsok, szélsőséges időjárás: mielőbbi óvintézkedéseket sürgetnek

  • Orbán Viktor Nyíregyházán igyekezett tűzbe hozni az embereket

    Orbán Viktor Nyíregyházán igyekezett tűzbe hozni az embereket

  • A Tisza Párt jelöltje egy hónapja még nárcisztikus idiótának nevezte Magyar Pétert

    A Tisza Párt jelöltje egy hónapja még nárcisztikus idiótának nevezte Magyar Pétert

  • Fej-fej mellett Gyurcsányék szövetsége és Magyar Péter pártja

    Fej-fej mellett Gyurcsányék szövetsége és Magyar Péter pártja

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element