Ursula von der Leyen az EU versenyképességéről szóló Draghi-jelentésből kiindulva három prioritást jelölt meg. A magyar miniszterelnök szerint teljes egyetértés van a versenyképesség témájában.
Az európai versenyképesség volt a fő kérdés az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülésén – közölte a tanácskozást követő sajtótájékoztatón pénteken az Európai Bizottság elnöke.
Ursula von der Leyen határozottan elítélte és felháborítónak nevezte azt, hogy csütörtök este Amszterdamban izraeli állampolgárokat ért támadás, mivel az antiszemitizmusnak semmi helye Európában. Elmondta azt is, hogy az európai vezetők csütörtöki, budapesti vacsorája során megvitatták az amerikai választás eredményét is.
Hozzátette: az Egyesült Államok a legnagyobb gazdasági és kereskedelmi partnerünk, egyedi a történelmi kötelék közöttünk, és a polgárok között több millió baráti kapcsolat szövődik. A kezdetektől együtt kell dolgoznunk tehát az új adminisztrációval, így tudjuk továbbra is alakítani a transzatlanti menetrend pozitív vonulatait.
Az EU versenyképességéről szóló Draghi-jelentésből kiindulva három prioritást jelölt meg: az innovációs szakadékot be kell zárni a versenytársak felé, közös versenyképességi, dekarbonizációs és digitalizációs tervet kell kidolgozni, valamint csökkenteni kell Európa külső függőségét az energiaforrásoktól és stratégiai nyersanyagoktól.
Ursula von der Leyen előbb Orbán Viktornak mondott köszönetet a csúcstalálkozó megszervezéséért, majd Charles Michelnek is. A belga politikus most vezette utoljára az Európai Tanács ülését, mivel lejár a mandátuma.
Ez áll a Budapesti Nyilatkozatban
El kell mélyítenünk az Európai Unió belső piacát, a vállalatokat tőkével kell segíteni a beruházásokban és az innovációban – mondta Charles Michel, az Európai Tanács elnöke pénteken az EU állam- és kormányfőinek budapesti informális ülése után.
A találkozón a versenyképesség erősítése volt a fő téma, megbeszélést folytattak a témában jelentést készített Mario Draghi-val, valamint Christine Lagarde-dal, az Európai Központi Bank elnökével. A Budapesti Nyilatkozat rögzíti, hogy a pénzügyi eszközökről szóló vita lefolytatása az új intézményi ciklus feladata lesz.
Mint kiemelte, csütörtökön este beszélt az amerikai elnökválasztáson győzelmet arató Donald Trumppal, akinek elmondta: a biztonság- és geopolitikai kihívások, az orosz–ukrán háború, a közel-keleti konfliktus kezeléséhez több párbeszédre és erőfeszítésre van szükség. Hozzátette: a klímaválság, a digitális kérdések terén valamennyi globális partnerünkkel össze kell fognunk.
Charles Michel leszögezte: meg kell erősíteni az európai védelmi készültséget, képességet, amihez a NATO alapvető pillér, de európai felelősség is van ezen a téren. A Budapesti Nyilatkozat értelmében a következő öt évben a versenyképesség lesz a középpontban, a legfontosabb intézkedések:
- Jövőre csökkentik az adminisztrációs terheket
- Intézkedések hoznak a magas energiaárak ellen
- Az európai GDP 3 százalékát kutatás-fejlesztésre fordítják 2030-ra
- Létrejön a tőkepiaci unió
- A tanács ülésein rendszeresen visszatérnek a versenyképességre
Orbán Viktor Ursula von der Leyenről: ő most a vendégünk
Magyarország nevében elítélem az antiszemita zavargásokat, amelyek Amszterdamban történtek – kezdte felszólalását Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök kiemelte, hogy ez a magyaroknak is elfogadhatatlan.
Önök most egy olyan városban vannak – ezt a külföldieknek mondom –, ahol Európa talán legnagyobb zsinagógája és a város legnagyobb katolikus katedrálisa egymástól lényegében egy kőhajításnyira van. És ez a közelség egyben szimbolizálja is a mi városunkat. Ez egy találkozóhely. Különböző kultúrák találkozóhelye – mondta a kormányfő. Hozzátette: kelet, nyugat, észak, dél és ettől olyan különlegesen toleráns. Ezért élünk itt, Budapesten békében és biztonságban együtt. Azt kívánom az amszterdamiaknak, hogy ez nekik is sikerüljön.
Azzal folytatta, hogy megtiszteltetés nekünk, hogy az unió vezetőit vendégül láthattuk. „Csak hogy fölöslegesen ne kérdezzenek, ezért előre szeretném leszögezni, hogy mindannyiunk előtt közismert, hogy vannak az Európai Unió Bizottsága és Magyarország között súlyos politikai konfliktusok. Nekem is vannak vitáim az elnökasszonnyal, de most von der Leyen a vendégünk. Meghívtuk őt, és elfogadta a meghívásunkat, eljött a házunkba, és a vendégnek kijár az udvarias fogadtatás és a tisztelet, ezért nem volt semmilyen éles vita, sőt semmilyen vita sem volt közöttünk a tanácsülésen. A csatáinkat majd megvívjuk Brüsszelben. Ráadásul az itteni fő témában ez a versenyképesség volt, teljes egyetértés volt közöttünk” – hangsúlyozta a politikus.
A Magyar Nemzet tudósítása szerint a magyar elnökség azt tűzte ki célul, hogy a versenyképességre összpontosítja az összes erőt, és az volt a terv, hogy létrehoz egy versenyképességi paktumot, egy budapesti deklarációt,
és hosszú hónapok munkájával ezt sikerült elérni.
Megállapodtak abban, hogy a következő öt évben a versenyképesség lesz a középpontban. Abban is, hogy minden új jogalkotási javaslathoz kell készíteni egy értékelést, egy versenyképességi tesztet, hogy minden új jogszabályról lássák, hogy a versenyképességre annak milyen hatása van.
Azzal zárta gondolatait, hogy optimista a mai tanácskozás végén, mert úgy érzi, hogy senki nem a hanyatlást akarja menedzselni, hanem mindannyian újra naggyá akarják tenni Európát, ha már az amerikaiak úgy döntöttek, hogy ők naggyá teszik Amerikát. „Erre egyetlen lehetséges európai válasz van, mi pedig Európát fogjuk naggyá tenni”. (vg.hu)