A katasztrófa 3600 halottat követelt.
Először sikerült rögzíteni két tektonikus lemez elmozdulását. A felvételt a mianmari földrengés idején rögzítette egy naperőmű biztonsági kamerája még márciusban, és jól látható rajta, amint az intézmény mellett a lemez méterekkel elcsúszik.
Mianmarban sikerült kamerával rögzíteni, ahogy egy törésvonal mentén két tektonikus lemez elmozdul, ez az első ilyen felvétel a világon – adta hírül a hvg.
A felvétel Mianmarban készült, ahol 2025 márciusában pusztított hatalmas földrengés. A katasztrófában 3600 ember halt meg és több ezren megsérültek az ázsiai országban. A 7,7-es erősségű földmozgásról több videó is megjelent az interneten, a napokban azonban feltöltésre került egy naperőmű biztonsági kamerájának felvétele, ami megörökítette a korábban soha nem rögzített jelenetet. Az eszköz egy kaput és egy falat vett, és az szerepel rajta, amint a földmozgás alatt az intézmény mellett a föld méterekkel odébb csúszik, egy villanypózna elhajlik, illetve a vaskapu kicsapódik, az előtte lévő talaj pedig megreped.
A felvételt egy szingapúri mérnök, Htin Aung töltötte fel elsőként a Facebookra, ahonnan a 2025 Sagaing Earthquake Archive nevű YouTube-csatorna vette át és tette fel a legnagyobb videómegosztóra, közölve, hogy a pontos helyszín a GP Energy Myanmar Thapyawa naperőmű.
A lap hozzáteszi, a Föld tektonikus lemezei rendkívül lassan mozognak, ám amikor ezek egymásnak feszülnek vagy elmozdulnak jelentős mennyiségű energia halmozódhat fel, és ennek az energiának a hirtelen felszabadulása komoly földrengéseket idézhet elő. Ezért jellemzően a tektonikus lemezek határvonalai mentén, illetve azok közvetlen közelében fekvő területek – az úgynevezett törésvonalak – különösen ki vannak téve a földrengésveszélynek.
Mianmar területén áthalad a Sagaing-törésvonal, amely az ország középső részén észak-déli irányban húzódik, a Burma- és a Szunda-lemez találkozásánál. Ez a törésvonal eltolódásos jellegű, vagyis a két lemez oldalirányban mozdul el egymás mellett. Ezt a mozgást a videó is szemlélteti. Mivel a tudomány jelenlegi állása szerint a földrengések pontos előrejelzésére még nincs megbízható módszer, csak remélni lehet, hogy egy ilyen esemény bekövetkeztekor a sérültek és az áldozatok száma csekély marad. (Index)