Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Donáth Anna lett a Momentum elnöke, új vezetéssel vágnak neki a kampánynak

Belföld
2024.01.28.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
29

Nem történt meglepetés, hiszen a párt EP-képviselője volt az egyetlen jelölt.

Kevesebb mint öt hónappal az európai parlamenti és önkormányzati választás előtt teljes sorcseréről dönt a Momentum küldöttgyűlése vasárnap. Gelencsér Ferenc lemondása után visszatért a párt élére Donáth Anna EP-képviselő, az új elnökségbe pedig várhatóan a Momentum meghatározó, országosan ismert politikusai kerülnek. Az új vezetés feladata, hogy a párt minél jobb eredményt érjen el a júniusi választásokon, a közvélemény-kutatások szerint most nem túl jók az esélyeik.

Nem történt meglepetés a párt rendkívüli tisztújításán vasárnap. Ahogy az várható volt, verseny nélkül elnöknek választották az egyedüli jelöltként induló Donáthot, aki visszatérését azzal indokolta, hogy meg kell újítani az ellenzéket. Szokatlan módon az indulása bejelentésekor azt is megnevezte, hogy kiket kíván az elnökségben látni.

A decemberben lemondott elnökségből egyedül Cseh Katalin EP-képviselőre számít Donáth az új csapatban, az elnökség tagjait vasárnap délután választják meg. Az új elnök javaslatára várhatóan több olyan szereplő is bejut az új elnökségbe, akik a Momentum alapításánál és NOlimpia-kampányban lettek országosan ismertek: Orosz Anna és Hajnal Miklós, a párt újbudai, illetve hegyvidéki egyéni országgyűlési képviselője, valamint Soproni Tamás terézvárosi polgármester. Az elnökség tagja lesz várhatóan Bedő Dávid, a párt frakcióvezető-helyettese és Tompos Márton országgyűlési képviselő is. Nem indult el a tisztújításon Gelencsér Ferenc, a párt parlamenti frakcióvezetője és távozó elnöke, mint ahogy Fekete-Győr Andrásra, a párt korábbi elnökére sem számítottak a vezető testületben.

Donáth Annának nem lesz új az elnöki szerep, pár hónapig már vezette korábban a Momentumot. 2021. novemberében ugyancsak egy rendkívüli tisztújításon választották meg, miután az alapító elnök, Fekete-Győr András a kudarcos miniszterelnök-jelölti előválasztás után bizalmi szavazást kezdeményezett a küldöttgyűlésnél, majd lemondott az elnöki posztról. Donáth vezette a pártot a 2022-es országgyűlési választás kampányában, a 2022. májusi rendes tisztújításon azonban nem indult újra. Az országos politikában addig kevésbé ismert Gelencsér Ferencet választották akkor a párt új elnökének.

„Másfél éve, egy rendkívül nehéz időszakban vállaltam el a Momentum elnöki pozícióját: a párt legnépszerűbb politikusa és akkori vezetője, Donáth Anna a gyermeke születése miatt nem tudta folytatni a Momentum vezetését” – írta decemberi Facebook-posztjában Gelencsér Ferenc, amikor bejelentette, hogy lemond a párt éléről. Elmondása szerint azt tekintette a feladatának, hogy egyben tartsa a pártot, amíg Donáth Anna újra készen nem áll a vezetésre.

„Ma eljutottunk erre a pontra: Donáth Anna készen áll. Ezért a mai napon arra kértem Donáth Annát, hogy egy hivatalos tisztújítási folyamatot követően, a párt küldöttgyűlésének támogatásával vegye át a Momentum vezetését, és álljon fel egy új elnökség”.

Bár a pártban többen dicsérik Gelencsér szervező munkáját és fegyelmezettségét, a nyilvánosságban leginkább a bakijaival és szerencsétlenül sikerült nyilatkozataival jelent meg. Miközben a parlamenti frakció vezetését is átvette, sokan továbbra is Donáthot tartották a párt valódi vezetőjének, aki a szülési szabadság után tavaly februárban tért vissza a politikába, és azóta a Momentum kampányarca lett.

Gelencsér és Donáth decemberben döntött arról, hogy a kampányidőszakra az EP-képviselő a párt formális vezetését is vegye vissza. „Miközben a korábbiaknál is minősíthetetlenebb a Fidesz kormányzása, miközben tovább szárnyal az infláció, miközben a miniszterelnök egyre inkább elszigeteli az országot Európában, az ellenzék egyre rosszabb és rosszabb állapotba kerül” – fogalmazott Donáth a decemberi Facebook-bejegyzésében.

A legtöbb ellenzéki párt Donáth szerint nem alternatívát kínál, hanem még rá is licitál a Fideszre: „vagy a vendégmunkások elleni gyűlöletkeltésből próbál politikai tőkét kovácsolni; vagy csakazértis parlamenti képviselőt csinál offshore-ügyben érintett politikusából; vagy akkora populista hazugságokkal kampányol, amihez még a Karmelita kolostorban is csak gratulálnának”.

A Momentum EP-képviselője szerint szükség van egy erős liberális pártra, amely „nem fárasztja populista ígéretekkel a választóit, amely nem néz félre, ha egy jelöltje morálisan vállalhatatlan módon viselkedik”. Azt is írta, hogy szükség van

egy erős szabadelvű pártra, amelyik nem a 2010 előtti világ politikusaival akar örökbérletet az ellenzéki oldalon.

„Amelyik nem fél kimondani, hogy nem vezet kormányváltáshoz az az út, amin az ellenzék 13 éve jár. És ami ennek ellenére komolyan veszi a rendszer leváltásának küldetését, és nem menekül el a felelősség elől.”

A kritikus hangvétel nem volt szokatlan tőle. Október végén hasonlóan kemény stílusban üzent hadat a Demokratikus Koalíciónak. A Momentum EP-képviselője szerint Gyurcsány Ferenc pártja a hazugság kultúráját képviseli, és súlyos gátja a kormányváltásnak. Később a lapunknak adott interjúban azt is mondta, szerinte a DK gúzsba köti az ellenzéket, és „addig nem lesz kormányváltás, amíg a jelenlegi politikai kultúrán nem változtatunk.”

A DK-ellenes megnyilvánulások minden bizonnyal már az EP-kampánynak szóltak, de nem mindenki fogadta kitörő lelkesedéssel a párton belül. Különösen azoknak az önkormányzati képviselőknek és polgármestereknek volt rossz az időzítés, akik a DK támogatására is számítanak a júniusi önkormányzati választáson. Nyirati Klára bajai polgármester emiatt ki is lépett a pártból.

Miközben a Momentum célja a legutóbbi EP-választás óta az, hogy a DK versenytársává és az ellenzék vezető erejévé váljon, a közvélemény-kutatásokban egyre inkább lemaradtak Gyurcsányéktól, és az utóbbi hónapokban már inkább a Magyar Kétfarkú Kutya Párttal voltak holtversenyben. A Medián januári mérése szerint a választani tudó „biztos” szavazók között 7 százalékon áll a Momentum, míg a Republikon legutóbbi mérésében a Kutyapárt (8 százalék) már minimálisan be is előzte Donáthékat (7 százalék) a biztos szavazók körében.

Komoly kihívás lesz a Momentum új vezetésének, hogy a következő hónapokban feljebb tornázza a párt népszerűségét, ha meg szeretnék tartani a két EP-mandátumukat a júniusi választáson. A 2019-es EP-választáson – amikor legutóbb indultak külön-külön az ellenzéki pártok – a választók 9,93 százaléka szavazott a Momentumra.

Donáth feladata lesz az is, hogy az önkormányzati választás előtt megállapodjon a többi párt vezetőjével a közös polgármester-jelöltekről, és arról is dönteniük kell, hogy Budapesten közös listán indulnak-e a DK-val, vagy önállóan vágnak neki a választásnak. (Telex)

Címlapkép forrása: Donáth Anna Facebook-oldala
Momentum
Donáth Anna
MOMENTUM MOZGALOM
GELENCSÉR FERENC
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.01.28. - 16:42
29
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Szerdától olcsóbban tankolhatunk

    Szerdától olcsóbban tankolhatunk

  • UFO-mánia: sosem jártak idegenek a Földön, állítja a Pentagon új jelentése

    UFO-mánia: sosem jártak idegenek a Földön, állítja a Pentagon új jelentése

  • Letöltendő börtönbüntetést kaptak a hivatalos eljárásban embereket bántalmazó rendőrök

    Letöltendő börtönbüntetést kaptak a hivatalos eljárásban embereket bántalmazó rendőrök

  • Magyar Péter ezúttal Orbáén Viktornak üzent

    Magyar Péter ezúttal Orbáén Viktornak üzent

  • Orbán lányának Gucci táskára nincs a kormánynak válasza

    Orbán lányának Gucci táskájára nincs a kormánynak válasza

  • Ungár Péter feljelentést tett az RTL rejtett kamerás felvétele után, Donáth Anna rendőri védelmet kért a bicskei áldozatoknak

    Ungár Péter feljelentést tett az RTL rejtett kamerás felvétele után, Donáth Anna rendőri védelmet kért a bicskei áldozatoknak

  • Van egy polgármester Magyarországon, aki lophatja a falu pénzét, elítélhetik, de mindegy, bármit megtehet

    Van egy polgármester Magyarországon, aki lophatja a falu pénzét, elítélhetik, de mindegy, bármit megtehet

  • Az emberre veszélyes dolgot találtak a kutyák ürülékében, és a rossz hír az, hogy még a gyógyszereknek is ellenáll

    Az emberre veszélyes dolgot találtak a kutyák ürülékében, és a rossz hír az, hogy még a gyógyszereknek is ellenáll

  • Egy évtized után végleg megoldódhat a maláj MH370 járat eltűnésének a rejtélye

    Egy évtized után végleg megoldódhat a maláj MH370 járat eltűnésének a rejtélye

  • Svédország és Kanada a szenvedéseket látván meggondolta magát

    Svédország és Kanada a szenvedéseket látván meggondolta magát

  • Bencsik: Orbán és Trump készíti elő a történelem legfontosabb megállapodását az oroszok és az amerikaiak közt

    Bencsik: Orbán és Trump készíti elő a történelem legfontosabb megállapodását az oroszok és az amerikaiak közt

  • Felrobbanthatja az inflációt a béremelkedés?

    Felrobbanthatja az inflációt a béremelkedés?

  • Egy kis romantika

    Egy kis romantika

  • Mérő Vera: Elmondom, miért megyek el Magyar Péter eseményére

    Mérő Vera: Elmondom, miért megyek el Magyar Péter eseményére

  • Eltűnhet a magyar utakról a kamionok egy része

    Eltűnhet a magyar utakról a kamionok egy része

  • Mégis nyomozni kell az államtól milliárdokat szakító haveri cég miatt

    Mégis nyomozni kell az államtól milliárdokat szakító haveri cég miatt

  • Balhé a Kutyapártban: belső feszültségek miatt távozik a két társelnök

    Balhé a Kutyapártban: belső feszültségek miatt távozik a két társelnök

  • Óbuda visszavágott a vesztegetési ügyben

    Óbuda visszavágott a vesztegetési ügyben

  • Az osztrákok nyerték a magyar telet, de a legtöbben mégsem síelni utaztunk

    Az osztrákok nyerték a magyar telet, de a legtöbben mégsem síelni utaztunk

  • Labdába sem rúg a fogyasztóbarát biztosítás a kampányban

    Labdába sem rúg a fogyasztóbarát biztosítás a kampányban

  • Szijjártó Péter: Donald Trump elnöksége a globális béke és stabilitás új világrendjét fogja szavatolni

    Szijjártó Péter: Donald Trump elnöksége a globális béke és stabilitás új világrendjét fogja szavatolni

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element