Teljes összeomlás. A vasárnapi választás legnagyobb vesztese a Demokratikus Koalíció.
A Magyar Szocialista Párttal és a Párbeszéddel kötött együttműködés mindössze két mandátumot szerzett az Európai Parlamentben, kettővel kevesebbet, mint 2019-ben. A volt miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc – és felesége, Dobrev Klára – vezetett párt előszeretettel nevezte eddig magát az ellenzék erejének, a mostani választáson viszont statisztaszerepre kényszerült.
Az eredmény pontosan tükrözi az elmúlt majd másfél évtized rendkívül gyenge, tutyi-mutyi működését
– vonta le a következtetést a voksolás eredmény(telenség)e után a 2011-ben alakult DK egyik aktivistája.
Vajon, lesz személyi változ(tat)ás a párt élén? Sokak szerint a követendő példa Donáth Anna lehet. A politikusnő lemondott a Momemntum elnöki pozíciójából, miután az ellenzéki tömörülés kiesett az Európai Parlamentből és a fővárosi közgyűlésbe sem jutott be – 2019-ben az EP-választáson két mandátumhoz jutott.
Abban egészen biztos vagyok, hogy Gyurcsány Ferenc ennél erősebb üzenetet még nem kapott. Ez bőven meghaladja Horn Gábor jó tizenöt éve megfogalmazott kritikáját, azt hogy „Feri, menj a p.csába!”
– fogalmazott a Blikk megkeresésé Szanyi Tibor, a szocialisták korábbi európai parlamenti képviselője, volt államtitkár, az MSZP ex-alelnöke. – Nézzék meg Emmanuel Macron francia elnököt! Egy óra kellett ahhoz, hogy levonja a következtetéseket és időközi választásokat kezdeményezzen. Az Európai Egyesült Államokban egy pártvezető ilyen esetben lemond. Ám az is az igazsághoz tartozik, hogy Ferinek vannak jó tulajdonságai is. Rövid távon nagyon kemény vitapartner, de ezzel pusztán a napot tudja uralni, a jövőt azonban nem. Sok emberrel beszéltem a DK jövőjéről, egyikük sem tudta elképzelni nélküle. Ha nincs Gyurcsány, akkor nincs Demokratikus Koalíció.
Gyurcsány Ferenc – ahogy Dobrev sem – egyelőre „nem adta fel a harcot”. Tegyük hozzá, a volt miniszterelnök éppen a Blikknek nyilatkozta, nem biztos, hogy egy vesztes választást követően azonnal fejeknek kell hullaniuk a porba.
Ha a vezetés lemondása egy párt megerősödéséhez vezet, akkor le kell mondania a vezetésnek. Ha azonban a lemondás még inkább szétzilálja a pártot, akkor tilos lemondani, az rosszat tesz. Lemondott Vona Gábor. Erősebb lett tőle a Jobbik? Lemondott Fekete-Győr András. Erősebb lett a Momentum? Minden párt belerokkant a lemondásokba, ezért több bölcsességet javaslok mindenkinek. Arról biztosíthatok mindenkit, hogy a választás másnap reggelén a DK vezetése összeül és elkezdi a munkát
– magyarázta.
A párt politikusai a választás másnapján egyébként elérhetetlennek bizonyultak. Még szövetségeiseik sem igazán tudták, hova vonultak vissza. Az bizonyosnak tűnt a lap megkereséseire adott válaszokból, hogy valamilyen magasabb szintű megbeszélést tartottak, méghozzá a nyilvánosság teljes kizárásával.
„Megbeszélésen vagyok” – írta válaszként Sebián-Petrovszki László pártigazgató, mint ahogy Barkóczi Balázs képviselő sem vette fel mobilját, egy SMS-ben a párt sajtósához irányította Blikk újságíróját délelőtt. Kora délután viszont már a Parlamentben gyüleketett a frakció – Gyurcsány nélkül.
Azt kell felépítenie a vezetésnek, hogy miként tálalja a gyászos eredményt a közvélemény előtt. Bár vannak polgármestereink, azért a vasárnapot elég nehézkes sikerként elkönyvelni
– mondta az egyik DK-s képviselő.
Hódmezővásárhely újraválasztott polgármestere, Márki-Zay Péter öt esztendővel ezelőtt még úgy volt miniszterelnök-jelölt, hogy Gyurcsány is támogatta, majd amikor veszített, mint az ujja, egyedül maradt.
Én a Momentumot sajnálom a legjobban, de a legnagyobb vesztes a DK, hiszen arra épített fel mindent, hogy őfelsége ellenzékeként a legnagyobb ellenzéki párt lesz. Nyilvánvalóan nem képes és sokak szerint nem is akarja megbuktatni a Fideszt. Az Orbánra és Gyurcsányra épülő rendszer ezzel megbukott
– vélekedett Márki-Zay, aki hozzátette, a Demokratikus Koalíció nem tud felállni ebből a helyzetből, amit egyáltalán nem sajnál. Hozzátette, hiába szövetkezett az egy-egy százalék körüli MSZP és a Párbeszéd a támogatóik felét elveszítő DK-val, együtt is kevesek egy rendszerváltáshoz.
Tordai Bence, a II. és III. kerület országgyűlési képviselője arról beszélt, azért lépett ki a Párbeszédből, mert nem tudott azonosulni a Demokratikus Koalíció, az MSZP és a saját pártja közös EP-listájával. Arra viszont, hogy ez a választási vereség több volt egyfajta figyelmeztetésnél, az egyik DK-s tanácsadó utalt.
– Hagyjuk már Gyurcsányt, ez nem róla szólt – csattant fel. – A kutyák négy százalék alatt, a Momentum dettó, az LMP az egy százalékot sem érte el. Miről beszélünk? Nem a DK szerepelt le, hanem a teljes bal- és liberális oldal. Nyilván most mindenki nekünk esik, így a kényelmes sokaknak. Ám tényleg csak a Demokratikus Koalíció válsága meg Gyurcsány Ferenc hibája, hogy tegnap az emberek több mint háromnegyede jobbra szavazott? Hogy kiesett a Momentum az EP-ből?
Az egyik DK-s szimpatizáns viszont jóval erősebben fogalmazott.
A kivénhedt mozgalmárokat, megmondókat, aktivistákat le kell cserélni olyan fiatalokra, akiket nem a bálványimádás, a párthűség hajt, hanem a felelősség a jövő iránt
– írta a Facebookon.
Gyurcsány Ferenc végül tegnap délután szokatlanul lehangoló közleményt osztott meg Facebook-oldalán: "Hitt igazságunkhoz sokszor a reméltnél nehezebb út vezet. Mintha most is ez lenne a helyzet. Köszönjük, hogy velünk voltatok, hogy velünk vagytok.
Sokan dolgoztunk egy jobb Magyarországért. Nagyon sokan. Jó érzés, hogy sokan célba is értek. Nagy öröm szülővárosom, Pápa, Szolnok, Nagykanizsa. Nem lett bántódása Szegednek, Szombathelynek. Ezek jó dolgok.
Ami meg ezeken kívül történt, azt meg fogjuk beszélni. Közösen. Azt is, hogy mi a dolgunk. Maradunk akik voltunk, leszünk, kikre szüksége van a hazának szociáldemokraták, hazafiak. Küzdelemben születtünk, ez életünk értelme, még ha célja ennél nagyravágyóbb is: győzelemre vinni a mindannyiunkra vigyázó, európai haza ügyét." - írta.
Várható volt a kudarc
A lapnak, a Demokratikus Koalíció belügyeire rálátó forrását is elborzasztotta, hogyan zajlott a kampány, ezért az eredményen sem lepődött meg, sőt átszavazott a Tisza Pártra.
– Olyan volt ez a kampány, mint először távcsőből szemlélni egy meteort, majd megtapasztalni, hogy mellettünk csapódik be – mondta
A DK vezette csapat szerinte “ostoba és kontraproduktív, szánalmas” reakciókat adott Magyar Péter megjelenésére.
– Részben nagyon gyenge minőségű kontraszelektált politikusok vitték a kampányt, a másik fele pedig a Feri-Klári szektahívőkből állt – folytatta.
Ez a szektajelleg azt eredményezte, hogy senki nem kérdőjelezett meg semmilyen döntést, sa Blikk forrása szerint ennek “megvan az eredménye”. Több visszajelzést kapott DK-s vidéki politikusoktól, hogy a “fővárosi alkuk áldozatai lettek a többre érdemes vidéki jelöltek és politikusok”.
Tapasztalata szerint a DK-t megrázta a választási eredmény, de egyelőre nem végleg.
– Akkor lett volna igazi felfordulás, ha nagyon sok ember elveszíti az állását az önkormányzatokban, de ilyen tekintetben nem érte katasztrófa a pártot, több pozíciót megőriztek, többet elveszítettek, de néhányat nyertek is – mondta.
Hozzátette, szerinte már nem képes a DK arra, hogy ott bárki felvesse, hogy nem jó irányba irányba tartanak.
– Két év múlva, ezen az úton haladva nem lesz parlamenti párt – vélte.
(Blikk)