Van olyan felsőoktatási intézmény, ahol a természettudományos szakpárok egyikét sem indítják el a tanárképzésben.
Hiába az idei rekord magas felvett diákszám, van olyan felsőoktatási intézmény az országban, ahol a természettudományos szakpárok egyikét sem indítják el a tanárképzésben. Nemes egyszerűséggel azért, mert ezekre az idén egyetlen felvételiző sem jelentkezett. Az ELTE-n is mindössze öten jelentkeztek kémiatanár szakra a mostani felvételi időszakban.
Mindössze öt hallgatót vettek fel kémiatanár szakra az ország egyik legnagyobb tanárképző egyetemén, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen (ELTE) – írja az Eduline, mit mutatnak a felvi.hu adatai.
Az oktatási szakportál hozzátette: idén 3357 fő adta be a jelentkezését osztatlan tanárképzésre. Miközben az általános iskolák és a középiskolák lesben állnak, hogy lecsaphassanak a kémia- és a fizikatanárokra, valamint összességében a természettudományos tárgyakat oktató pedagógusokra, alig akadt idén olyan diák, aki ilyen típusú szakpárokat választott volna a felvételinél.
Fizika-kémia szakos tanárnak pedig mindössze egyetlen hallgató jelentkezett az egész országban az idei felvételi szezonban.
Ebből a 3357 jelentkezőből végül mindössze 1550 hallgató kerül be valamilyen osztatlan tanári képzésre, többségében magyar, történelem vagy angol szakpárra, míg a természettudományos tárgyak esetében a számok önmagukért beszélnek.
Az ELTE Tanárképző központjában például:
- biológiát 42-en;
- matematikát 41-en;
- fizikát 12-en;
- kémiát pedig mindössze 5-en választottak.
A vidéki egyetemeken, főiskolákon sem rózsásabb a helyzet:
- a Debreceni Egyetemen és a Pécsi Tudományegyetemen kémiát és fizikát senki sem választott;
- Szegeden a kémiatanári képzést már meg sem hirdették;
- a budapesti Pázmány Péter Katolikus Egyetemen pedig semmilyen természettudományos tanárképzés nem indul a 2023-as őszi félévben.
Idén a felsőoktatásba felvett hallgatók száma 28 százalékkal nőtt a tavalyi évhez képest, ez az elmúlt tíz év legmagasabb száma – mondta Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára a ponthatárok kihirdetésekor.
A 126 449 felvételiző közül 94 785-öt vettek fel. Tíz felvett hallgatóból nyolc állami ösztöndíjjal kezdi meg tanulmányait. Mint mondta: 14 ezerrel több diáknak biztosítanak a teljes képzésre vetítve átlagosan hatmillió forint állami ösztöndíjat. 43 százalékkal nőtt a vidéki egyetemekre felvettek száma, idén minden második elsőéves hallgató ilyen intézményben kezdi meg tanulmányait. (napi.hu)