Hivatalossá vált az új bértábla, ami 2024. január 1-jével lép életbe.
Bár már a kohéziós források egy részét feloldotta az Európai Bizottság, az életpályamodell szerinti emelésnél nagyobbról döntött a kormány. A Belügyminisztérium most már magasabb átlagos emelést jelentett be, mint az eredetileg tervezett 10 százalékos szint. Viszont a tervezett 700 ezres átlagos tanári bruttó kereset még odébb lehet.
A kormány döntése szerint 2024. január 1-jével 32,2%-kal emelkedik a pedagógus átlagbér, a pályakezdő gyakornokok fizetése pedig a pedagógusok új életpályájáról szóló törvényben a 2023. évre rögzített 400 000 Ft-os illetményhez képest 528 800 forintra emelkedik és ennél kevesebbet más pedagógusok sem kereshetnek – írja közleményében a Belügyminisztérium.
Mint ismert, idén nyáron fogadták el a státusztörvényként emlegetett, a pedagógusok munkaviszonyára és az ő illetményeikre vonatkozó új keretrendszert, melynek értelmében a pedagógusok közalkalmazotti jogviszonya vagy munkaviszonya ezzel a jövő év legelső napjával alakul át köznevelési foglalkoztatotti jogviszonnyá, és e pedagógusok új életpályájának sávos illetményeire vonatkozó rendelkezések is ettől az időponttól érvényesek.
EZ EREDETILEG 10 SZÁZALÉKOS EMELÉST JELENTETT VOLNA, VAGYIS CSAK 440 EZER FORINTRA EMELKEDETT A GYAKORNOKI BRUTTÓ.
Mivel az EU-források 10,2 milliárd eurós szeletét december közepén feloldotta az Európai Bizottság, a kormány pedig korábban az uniós kifizetésekhez kötötte a pedagógusok jelentősebb fizetésemelését, most lépett a kabinet, hogy ez a szelet is hozzácsapódjon a bérekhez. Nemzetközi sajtótájékoztatóján Orbán Viktor miniszterelnök már karácsony előtt bejelentette, hogy 32,2 százalékos emelést terveznek az átlagos pedagógus fizetéseknél, de hozzátette, hogy ez területenként és minősítési besorolásonként változhat majd. Akkor azt mondta, hogy egyetlen brüsszeli levélre várnak.
A 2024. január 1-jétől alkalmazandó új, nagyobb emelést tartalmazó bérsávok szerint a pedagógus havi illetménye nem lehet kevesebb Pedagógus I. besorolás esetén 538 000 forintnál, Pedagógus II. kategóriában 555 000 forintnál, Mesterpedagógusnál 630 000 forintnál, Kutatótanár esetében pedig 750 000 forintnál. A belügyi tárca javaslata a mesterfokozat meglétét további 2%-os, a matematika, digitális kultúra, természettudomány-környezettan, fizika, kémia, biológia, földrajz szakos szakképzettséget pedig az e tantárgyakat tanító pedagógusok vonatkozásában további 4%-os illetményemeléssel ismerné el.
Mint írják, a kormány határozatban rendelkezik arról, hogy az emelt bérek februári kifizetéséhez szükséges források biztosítása a központi költségvetés terhére az állami, egyházi és magánintézmények fenntartói részére is megtörténjen.
Korábban Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter arról beszélt, hogy ha az uniós források megérkeznek,
2024. január 1-jével meg tudjuk emelni a pedagógusok bérét: egy nagyon jelentős emelésről van szó, közel bruttó 700 000 forintos átlagbérről beszélnénk.
A pedagógus minősítés és az intézményi tanfelügyelet eljárásait is újraszabályozzák, előbbi például önkéntessé válik. (Portfolio)