Donald Trump amerikai elnök súlyos vámbejelentéseket tett, amelyek keményen érinthetik a legfontosabb kereskedelmi partnereit, de a gazdasági vonatkozásokon túlmutató hatásokkal járhatnak az egész világra.
Nem véletlen, hogy az első viszontválaszokra nem is kellett sokat várni, ezek ugyanakkor egyelőre meglehetősen visszafogottak. Nagyon úgy tűnik, hogy Trump első lövésére nem reflexből lőnek vissza az országok első emberei.
A világ vezetői szinte azonnal reagálni kezdtek, miután Donald Trump amerikai elnök csütörtökön globális kölcsönös vámokat jelentett be - írja a Reuters hírügynökség, amely tudósításában összeszedte az első megszólalásokat.
ANTHONY ALBANESE AUSZTRÁL MINISZTERELNÖK
Az amerikai nép lesz az, aki a legnagyobb árat fogja fizetni ezekért az indokolatlan vámokért.
Ezért kormányunk nem fog kölcsönös vámok kivetésére törekedni. Nem fogunk csatlakozni egy olyan versenyfutáshoz, amely magasabb árakhoz és lassabb növekedéshez vezet"."
PEDRO SANCHEZ SPANYOL MINISZTERELNÖK
"Spanyolország meg fogja védeni vállalatait és munkavállalóit, és továbbra is elkötelezett a nyitott világ mellett."
ULF KRISTERSSON SVÉD MINISZTERELNÖK
Nem akarunk növekvő kereskedelmi akadályokat. Nem akarunk kereskedelmi háborút
... Vissza akarunk találni a kereskedelem és az USA-val való együttműködés útjára, hogy az országainkban élő emberek jobb életet élhessenek."
SIMON HARRIS ÍR KERESKEDELMI MINISZTER
"Az EU és Írország készen áll arra, hogy tárgyalásos megoldást találjon az Egyesült Államokkal. A tárgyalás és a párbeszéd mindig a legjobb út a továbblépéshez."
GIORGIA MELONI OLASZ MINISZTERELNÖK
"Minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy
megállapodásra törekedjünk az Egyesült Államokkal,
azzal a céllal, hogy elkerüljük a kereskedelmi háborút, amely elkerülhetetlenül gyengítené a Nyugatot más globális szereplők javára"."
MANFRED WEBER, AZ EPP, AZ EURÓPAI PARLAMENT LEGNAGYOBB PÁRTJÁNAK ELNÖKE
"Amerikai barátaink számára a mai nap nem a felszabadulás napja - ez a neheztelés napja. Donald Trump vámjai nem a tisztességes kereskedelmet védik, hanem félelemből támadják azt, és az Atlanti-óceán mindkét partjának ártanak. Európa egységben van, kész megvédeni érdekeit, és nyitott a tisztességes, határozott tárgyalásokra." (Portfolio)
A Dél-Koreát vezető Han Duk-szu úgy kommentálta a történteket, hogy a globális kereskedelmi háború „valósággá vált”, és hogy a kormánya keresi a módját „a kilábalásnak a válságból”, miután kiderült, hogy az országára a jövőben 25 százalékos vám vonatkozik majd.
Japán szerint az onnan származó termékekre kivetett 24 százalékos teher „kirívóan sajnálatos”, Trump döntése pedig sértheti a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) működése keretében megkötött, illetve az USA és Japán között életben lévő megállapodásokat.
Az Egyesült Királyság kormánya szerint az, hogy csak 10 százalék az országra vonatkozó vám, igazolja az erőfeszítéseiket, amelyeket egy, az Egyesült Államokkal megkötendő kereskedelmi megállapodás érdekében tettek. Jonathan Reynolds kereskedelmi miniszter azt közölte, hogy a kabinet továbbra is ezen doldozik majd annak érdekében, hogy „megerősítse az USA-val meglévő, kiegyensúlyozott kereskedelmi kapcsolatot”.
Brazília, Latin-Amerika legnagyobb gazdasága szerdán törvényt fogadott el válaszul a Trump által bejelentett 10 százalékos vámra.
Röviddel azután, hogy az amerikai elnök ismertette az új vámszinteket, pénzügyminisztere, Scott Bessent arra figyelmeztette az érintetteket, hogy ne próbáljanak megtorlással válaszolni az intézkedésre, csak dőljenek hátra, és fogadják el. Ha nem így tesznek, eszkalációra számíthatnak. (hvg.hu)
Kína szerint Trump vámjai az ellátási láncok stabilitását is veszélyeztetik
A kínai hatóságok és az állami média elítélték Trump újabb, átfogó vámtervezetét – írja a BBC.
A Pekinghez szorosan kötődő Global Times egyik véleménycikke „vámzsarolásnak” nevezte Trump bejelentését.
A kínai kereskedelmi minisztérium elítélte az amerikai vámokat, és „határozott ellenintézkedéseket” ígért.
„A történelem bebizonyította, hogy a vámok emelése nem oldja meg az USA saját problémáit” – áll a közleményben. „Károsítja az USA érdekeit, miközben a globális gazdasági növekedést és az ipari és ellátási láncok stabilitását is veszélyezteti”.
Közben Kína amerikai nagykövete kifogásolta, hogy Tajvan külön „országként” szerepel a vámok listáján. „Tajvan Kína Tajvanja„ – írta az X-en. “Soha nem fogunk teret engedni a «tajvani függetlenségi” erőnek, bármilyen formában”.
A BBC szerint Egyesült Államokba érkező kínai árukra kivetett 34 százalékos vám minden bizonnyal hatalmas csapás, és kétségtelenül fájni fog az Amerikában értékesíteni próbáló kínai vállalatoknak, de bizonyos értelemben Trump lépései egyben ajándékot is jelentenek Hszi Csin-ping kínai elnöknek. Mégpedig azért, mert ezáltal Hszi a szabadkereskedelem bajnokaként, a multilaterális intézmények támogatójaként állíthatja be Kínát.
A BBC emlékeztet rá, hogy éppen a múlt héten ült le a kínai vezető nagy nemzetközi vállalatok -vezérigazgatóival, és ennek üzenete egyértelmű volt: az USA Trump alatt egyenlő a káosszal, a kereskedelem rombolásával és a nemzeti önérdekkel. Kína viszont Xi irányítása alatt a stabilitást, a szabad kereskedelmet és a globális együttműködést jelenti.
“Az emberek vitatkozhatnak azzal, hogy a Kínai Kommunista Párt hogyan látja a világ helyzetét, de minden egyes alkalommal, amikor Donald Trump olyan intézkedéseket hoz, mint amilyeneket szerdán bejelentett, Hszi könnyebben eladhatóvá teszi ajánlatát” – jegyezte meg a BBC. A gazdasági szükségszerűség ezáltal több országot közelebb húzhat Kínához, miközben távolabb tolja őket Trump Amerikájától.
Donald Trump szerdán bejelentette, hogy 10 százalékos alapvámot vezet be, miközben egyes országok – amelyeket a Fehér Ház a „legrosszabb elkövetőknek” minősített – ennél magasabb vámokkal szembesülnek. Az új vámok körülbelül 100 országot érintenek, amelyek közül 60 magasabb adókkal számolhat.
Az Egyesült Királyságra az Egyesült Államok 10 százalékos, míg az Európai Unióra 20 százalékos vámot vet ki.
A magasabb kölcsönös vámokkal sújtott országok közé tartozik Kína (34 százalék), Vietnám (46 százalék), Thaiföld (36 százalék), Kambodzsa (49 százalék) és Japán (24 százalék).
Ezenkívül Trump 25 százalékos vámot vezetett be minden külföldön gyártott autóra, amely csütörtökön éjfélkor lép hatályba. (Telex)