Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Az állam "tétlen megfigyelőként" nézte, mi történik a gödi TOPhÁZ otthonban a bíróság szerint

Belföld
2024.02.29.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
67

Több állami szervet is elmarasztalt a bíróság, hogy a fogyatékkal élők számára fenntartott intézményben súlyosan sérültek az ott élők emberi jogai.

Elmarasztalta a Fővárosi Törvényszék a Szociális és gyermekvédelmi Főigazgatóságot (SZGYF), a Pest Megyei Kormányhivatalt és a Kulturális és Innovációs Minisztériumot (a korábbi Emmi-t) keddi ítéletében a gödi TOPhÁZ ügyében, ahol mint ismert, éheztettek és leláncoltak fogyatékossággal élőket – írja a hvg.hu.

Az állami fenntartású intézményben 220 fogyatékkal élő lakó esetében számolt be súlyos jogsértésről

2017-ben a Validity Alapítvány, az antidiszkriminációs pert is ők indították el.

Mint ismert, 2017 májusában sokkoló fotókat hozott nyilvánosságra a Validity Alapítvány a gödi Topházban uralkodó állapotokról. A bentlakásos intézményben lakó értelmi és halmozottan fogyatékos, folyamatos ellátásra szoruló gyerekekkel és felnőttekkel kegyetlen, embertelen módon bántak a beszámoló szerint. A szervezet 30 oldalas jelentése és a fotók miatt óriási botrány kerekedett, amely hatására 2018. júliusától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat vette át a működtetői feladatokat.

Civil szervezetek már korábban is próbáltak vizsgálódni az intézményben, amit a kormány mindenáron igyekezett megakadályozni. A 2017-es jelentés közzététele után Szél Bernadett arról írt Facebookon, hogy még 2016 őszén tőle is kérték civil szervezetek, segítsen nekik bejutni az intézménybe. Az akkor még az LMP képviselőjeként politizáló Szél azonban hiába kérte személyesen az akkori emberminiszter, Balog Zoltán engedélyét, nem tudott segíteni a civileknek, így akkor nem jutottak be az intézménybe.

Az elsőfokú ítélet szerint súlyosan sérült az otthonban élők szabadsághoz, emberi méltósághoz, egészségügyi ellátáshoz, valamint oktatáshoz való joga.

Az alapítvány azután fog dönteni a fellebbezésről, hogy megkapják az ítélet írásos formáját. A Validity közlése szerint a bíró kiemelte, hogy

az állami szervek nem látták el megfelelően a feladataikat.

Az SZGYF, a kormányhivatal és az EMMI “tétlen megfigyelőként” nem tettek azért, hogy a Topházban elhelyezett fogyatékkal élő emberek jogai tiszteletben legyenek tartva,

a keresetben szintén említett Belügyminisztériumot, Miniszterelnökséget és a Máltai Szeretetszolgálatot azonban nem tartotta felelősnek a történtekben. (Magyar Narancs)

 

Elzárás, kényszerzubbony és nyílt sebek a gödi speciális otthonban

Kényszerzubbonyba teszik és bezárják a gödi speciális otthon lakóit, akiknek még a sebeiket is kezeletlenül hagyják. Ez egy nemzetközi civil szervezet, a Mental Disability Advocacy Center vizsgálatából derült ki. A jogsértő körülményekről értesítették a rendőrséget és a kormányt is, de egyelőre nem kaptak választ. Azt követelik, zárják be az összes hasonló intéznényt az országban. 

Súlyosan bántalmazzák a gyerekeket és a felnőtteket a gödi, állami fenntartású Topház Speciális Otthonban a Mental Disability Advocacy Center (MDAC) “Kényszerzubbony és elkülönítés” című jelentése szerint.

A 220 fogyatékossággal élő embert gondozó otthonban

  • többszörös fogyatékossággal élő embereket tesznek rácsos ágyakba,
  • zárt ajtók mögé dugják és fizikailag korlátozzák az embereket,
  • kényszerzubbonyt adtak egy fiatal fiúra,
  • nyílt sebeket hagynak kezeletlenül,
  • a lakókon az alultápláltság jelei mutatkoznak.

A Magyarországon és az Egyesült Királyságban működő MDAC egy nemzetközi kutatás keretében akarta monitorozni a Gödön zajló munkát, de erre nem kaptak engedélyt az Emberi Erőforrások Minisztériumától, pedig közpénzből fenntartott intézményről van szó. A szervezet munkatársai egy alkalommal Széll Bernadett LMP-s országgyűlési képviselővel akartak bemenni az intézménybe, de ekkor is csak Széll kapott belépési engedélyt.

Végül idén április 18-án sikerült bejutniuk. Ekkor azért engedték be őket, mert nem vizsgálódni akartak, hanem olyan embereket kerestek, akiket magukkal vihetnek egy fogyatékossággal kapsolatos brüsszeli konferenciára. Ekkor szembesültek a sokkoló körülményekkel, és döntötték el, hogy külön jelentést adnak ki Gödről. A szervezet úgy tudja, idén az alapvető jogok biztosa is vizsgálódött Gödön, de az ő jelentése még nem készült el.


Forrás: MDAC

Az MDAC továbbította a jelentést a rendőrségnek, és remélik, hogy mielőbb megindítják a nyomozást. Az eredményeket a kormánynak is elküldték, de egyelőre nem kaptak választ. “Reméjük, hogy komolyan veszik, és leülnek velünk beszélgetni” – mondta Steve Allen, az MDAC kampányigazgatója a jelentést bemutató sajtótájékoztatón.

A jelentés alapján a gödi otthon lakóinak az alapvető fizikai, pszichológiai és szociális igényeit sem tudják kielégíteni. Több gyerekkel és felnőttel is találkoztak, akiken tisztán látszottak az alultápláltság jelei. Másokat ágyhoz kötve találtak elsorvadt izomzattal, amit a fizikai aktivitás hiánya is okozhat. Találkoztak egy hároméves gyerekkel is, aki korához képest alulfejlett volt, és ennek látszólag nem volt köze a veleszületett betegségéhez.


Forrás: MDAC

A szervezet munkatársai “megdöbbentő higiéniai körülményekkel” találkoztak, több teremben nagyon hideg volt, a falakon, lepedőkön, ajtókon és bútorokon ürüléket és vizeletet találtak. A termekben 40-40 fogyatékkal élő embert szállásoltak el, köztük sokakat, akiknek folyamatos, komplex segítségre van szükségük. A termekre általában két munkatárs jutott, de az is előfordult, hogy csak egy. Az MDAC szerint a dolgozók és a lakók közt csak minimális, felszínes interakció volt, és a gyógyszerosztáson kívül mással nem nagyon törődtek.

Fizikai korlátozással is találkoztak, például amikor valakit a csuklójánál fogva kötöztek az ágyhoz, vagy amikor egy gyereket kényszerzubbonyba tettek. A termeket zárták, némelyikről a kilincset is levették. Több lakóval is találkoztak, akiknek kezeletlenül hagyták a nyílt sebeiket, “egy fiú kezének olyan szaga volt, mint a rothadó húsnak’ – írták. Allen szerint nem tudni, hogy ezeket a sebeket maguknak okozták, vagy valaki más követte el őket.


Forrás: MDAC

A gödin kívül még egy állami és néhány egyházi intézményt vizsgáltak, és bár máshol is voltak rossz tapasztalataik, hasonló körülményekkel sehol sem találkoztak. A többi intézményről szóló jelentést jövő héten, május 10-én mutatják be az Európai Parlamentben. A sajtótéjékoztatón azt mondták, más intézményekből is kaptak információt bántalmazásokról, de azokra a helyekre nem sikerült bejutniuk.

Az MDAC azt szeretné elérni, hogy zárják be a gödi otthont, és vizsgálják felül a teljes állami intézményrendszert. Ezen kívül szeretnék, ha az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) ellenőrizné, hogyan használták fel az EU-s pénzeket a Topház és más hasonló magyar intézmények esetében, valamint ha az Európai Bizottság megvizsgálná, sérült-e az Európai Unió Alapjogi Chartája.


Forrás: MDAC

Mivel szerintük rendszerszintű problémáról van szó, azonnali választ várnak a kormánytól. Azt javasolják:

  • biztosítsanak fizikai, pszichológiai és pszichiátriai segítséget az otthon lakóinak,
  • zárják be a Topházt és a többi intézetet is, ahol fogyatékossággal élő emberek élnek, és biztosítsák, hogy visszatérhessenek a közösségbe,
  • tegyék közzé a Topház számláit, és tisztázzák, mire, mennyi pénzt költöttek, beleértve az EU-s finanszírozást is,
  • hozzanak létre kárpótlási alapot és kárpótlási ügynökséget az emberi jogsértések áldozatai számára,
  • törvényileg tiltsák a fogyatékossággal élők intézeti elhelyezését, és mindenkinek biztosítsák a független lakhatáshoz való jogot,
  • biztosítsák, hogy a rendőrség vizsgálja ki az összes fenti vádat, és vonják felelősségre azokat, akik felelnek érte,
  • függesszék fel az összes kormányzati programot, amely az intézeti elhelyezést támogatja, és ezt a pénzt költsék valódi, közösség alapú szolgáltatásokra.

Bár a gödi egy kirívó eset, szerintük ezek a problémák az intézményrendszerből fakadnak, és a kormánynak nemcsak szóban, hanem a tettek szintjén is tennie kellene az intézmények bezárása érdekében.


Forrás: MDAC

(Abcúg)

Címlapkép forrása: infoSzentendre
bíróság
EMBERI JOGOK
KORMÁNYHIVATAL
GÖD
emmi
TOPHÁZ
FOGYATÉKKAL ÉLŐ EMBEREK
SZOCIÁLIS ÉS GYERMEKVÉDELMI FŐIGAZGATÓSÁG
KULTURÁLIS ÉS INNOVÁCIÓS MINISZTÉRIUM
civilek
 fogyatékkal élők
 fogyatékos otthon
 MDAC
 speciális otthon
 társadalom
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.02.29. - 05:14
67
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Nem fogott kezet Magyar Péterrel Hidvéghi Balázs

    Nem fogott kezet Magyar Péterrel Hidvéghi Balázs

  • A Református Egyház tíz tagja elküldte a zsinati bíróságnak a Balog Zoltán eltávolítását kérő keresetet

    A Református Egyház tíz tagja elküldte a zsinati bíróságnak a Balog Zoltán eltávolítását kérő keresetet

  • A csoda parkolás, amit már 17 millióan láttak

    A csoda parkolás, amit már 17 millióan láttak

  • Lezárult Magyar Péterék szavazása, kezd összeállni az EP-lista

    Lezárult Magyar Péterék szavazása, kezd összeállni az EP-lista

  • Atomháborúval riogat a Fidesz, de mi a helyzet valójában a frontokon?

    Atomháborúval riogat a Fidesz, de mi a helyzet valójában a frontokon?

  • Ötven nap múlva választás, itt van minden fontos tudnivaló

    Ötven nap múlva választás, itt van minden fontos tudnivaló

  • Schmidt Mária Magyar Péterről: Egy felfuvalkodott kis senki

    Schmidt Mária Magyar Péterről: Egy felfuvalkodott kis senki

  • Ami Orbán szerint nem fordul elő: magyarok, akiket a véleménynyilvánításuk után rúgtak ki

    Ami Orbán szerint nem fordul elő: magyarok, akiket a véleménynyilvánításuk után rúgtak ki

  • Hűvös, felhős hétvége

    Hűvös, felhős hétvége

  • Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

    Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

  • Lánczi Tamás börtönnel fenyegette meg Magyar Pétert, aki válaszul bohócnak nevezte őt

    Lánczi Tamás börtönnel fenyegette meg Magyar Pétert, aki válaszul bohócnak nevezte őt

  • Magyar Péter szerint Dúró Dóra rendszeresen egyeztet Kocsis Mátéval, Dúró feljelent

    Magyar Péter szerint Dúró Dóra rendszeresen egyeztet Kocsis Mátéval, Dúró feljelent

  • Felvásárolta a Brendont a Mészáros Csoport

    Felvásárolta a Brendont a Mészáros Csoport

  • Novák Katalin férje részletes írással jelentkezett az ügyben, ami szerinte „az elmúlt időszakban ismét a figyelem középpontjába került”

    Novák Katalin férje részletes írással jelentkezett az ügyben, ami szerinte „az elmúlt időszakban ismét a figyelem középpontjába került”

  • Ellenőröket küldhetenek a kórházi betegekre

    Ellenőröket küldhetenek a kórházi betegekre

  • Mélyponton a Fidesz Magyar Péter miatt

    Mélyponton a Fidesz Magyar Péter miatt

  • Hárítja a felelősséget a Klebelsberg Központ a tankerületi korrupcióról

    Hárítja a felelősséget a Klebelsberg Központ a tankerületi korrupcióról

  • Újabb benzinárstop jöhet, jövő héten tárgyal róla a kormány

    Újabb benzinárstop jöhet, jövő héten tárgyal róla a kormány

  • Orbán Viktorék várhatóan az elmúlt tizennégy év legnehezebb választása elé néznek

    Orbán Viktorék várhatóan az elmúlt tizennégy év legnehezebb választása elé néznek

  • A kormány cáfolja Orbán Gáspár titkos akcióját

    A kormány cáfolja Orbán Gáspár titkos akcióját

  • Ide jutottunk: nem Ausztriát, hanem sokkal inkább Romániát kellene utolérnie a magyaroknak

    Ide jutottunk: nem Ausztriát, hanem sokkal inkább Romániát kellene utolérnie a magyaroknak

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element