Tüntetést tartott a Párbeszéd Szigetszentmiklósra az „életveszélyes akkugyárak ellen”, miután a két halálos áldozatot követelő tavaszi baleset után ismét tűz ütött ki a helyi SangEel üzemben.
A párt itt bejelentette azt is, hogy országos aláírásgyűjtésbe kezdett annak érdekében, hogy ne épüljön több akkumulátor gyár Magyarországon.
Jávor Benedek a Párbeszéd Zöldek Európai Parlamenti választási listavezetője elmondta, két héttel ezelőtt a szigetszentmiklósi SungEel akkumulátor bontó üzemében őjabb baleset történt, amikor tűz ütött ki a gyárban. Jávor elmondta, hogy ez nem az első eset volt, és tart tőle, hogy nem az utolsó, amikor ebben a gyárban üzemzavar történt.
Tavasszal halálos áldozatai is voltak egy robbanásnak az üzemben.
A politikus szerint ez azt támasztja alá, hogy a SungEel által is képviselt gyártípusok nem felelnek meg az elemi elvárásoknak sem. Folyamatos balesetveszélyt és szennyezési kockázatokat hordoznak magukban, ami miatt nem csoda, hogy a környékbeli lakosok aggodalommal figyelik a gyárat.
Ami itt történik Szigetszentmiklóson az messze nem csak helyi probléma, hanem országos probléma. A kormány egy erőltetett akkumulátoripari programot valósít meg Magyarországon, fittyet hányva a figyelmeztetésekre, a józan észre és a környezeti korlátokra.
A Magyar Tudományos Akadémia Fenntartható Fejlődés Bizottsága a napokban publikálta az állásfoglalását a magyar akkumulátoripari elképzelésekről, amiben Jávor szerint ugyanazokat az aggodalmakat emelték ki, amiket ők is évek óta ismételnek: nem lehet a környezeti korlátok és a helyiek érdekeinek figyelembe vétele nélkül ilyen beruházásokat létesíteni.
A kormány úgy kíván Magyarországból akkumulátor nagyhatalmat csinálni hogy nem áll rendelkezésre az ehhez szükséges vízkészlet, energia és munkaerő, hogy nem kérdezik meg az ország lakosságát, de még azokat sem, akik a gyárak közvetlen közelében élnek.
A magyar kormány akkumulátoripari startégiája Jávor szerint jogszerűtlen is, mivel azt úgy fogadták el, hogy nem fogadták el a jogszabályban előírt vizsgálatokat. Úgy ugrasztották bele az országot a programba, hogy senki sem tudja milyen következményei lesznek.
A minimális feltétele az ilyen beruházásoknak az lenne, hogy a magyar államt képviselő hatóságok azokat szigorúan és rendszeresen ellenőrizzék. De a magyar kormány szisztematikusan leépítette az ehhez szükséges rendszereket.
Ezért a gyárak engedményekkel teli engedélyeket kapnak, amiket még így sem tartanak be, mert tudják, hogy nem fogják őket ellenőrizni
-mondta el Jávor. Példaként hozta a gödi Samsung gyárat ami 5 éve megfelelő engedély nélkül működik. Probléma a politikus szerint az is, hogyha mégis történik ellenőrzés, akkor csupán néhány millió forintos bírságokat szabnak ki, amik a több milliárdos bevételű cégek számára nem jelent tényleges büntetést.
Ezek a cégek tudják, hogy úgy zsákmányolhatják ki a természetet és a munkavállalókat Magyarországon, hogy a következményekkel nem kell szembenézniük.Bodnár Zsuzsa a Göd-ÉRT egyesület elnöke elmondta, gödi lakosként és aktivistaként régóta foglalkozik az akkumulátorgyártás problémájával. A gödi és a komáromi gyárból szigetszentmiklósra és bátonyterenyébe érkeznek a selejetes akkumulátorok, hivatalosan újrahasznosításra – de ez egyáltalán nem úgy történik, ahogy annak kéne.
Mindenféle szabályt megsértenek. Németországban a Szigetszentmiklóson is működő SangEel képes volt több száz oldalas hatástanulmányt készíteni, amit nem is fogadtak el a helyi lakosok
-mondta el Bodnár, hozzátéve, ugyanez a cég itthon környezetvédelmi engedély nélkül működik. Kiemelte, ők nem aggódnak amiatt, hogy hogyan fogják szennyezni a környezetet és veszélyeztetni az emberek egészségét a gyárak.
Mert szennyezik és veszélyeztetik. Már most.
Bodnár szerint utoljára az ötvenes években fordult elő, hogy ilyen módon ráeröltetik az iparosítást az emberekre, azóta csak kicserélték a nép szót nemzetre. A kiemelt beruházásoknál nem érvényesek a magyar törvények, mi pedig azért tüntetünk, mert azt szeretnénk, hogy a multi is tartsa be a törvényeket. – mondta el a gödi aktivista, hozzátette,
most minket érint ez a probléma, most mi vagyunk soron, de bárki belekerülhet ebbe a helyzetbe. Mindenhol meg fog jelenni, ahogy az illegális raktározásoknál is nyilvánvalóvá vált.
Beőthy-Fehér Szabolcs, a Bánya-, Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezetének (BDSZ) nemzetközi titkára elmondta az akkumulátor gyártó- újrahasznosító üzemek számos esetben az egészségre káros anyagokkal dolgoznak, amikkel a munkavállalók is találkoznak. Emiatt elengedhetetlennek nevezte a megfelelő munkavédelem és a rendszeres ellenőrzés.
Ha tudnák európában, hogy milyen körülmények között dolgoznak itt a munkások, akkor nem engednék meg ezt.
Miközben ezek a cégek jelentős adófizetői támogatással működnek és jönnek létre, nem engedik meg a dolgozóknak a szervezkedést, megfélemlítik a kollégákat – mondta el Beőthy-Fehér Szabolcs, hozzátéve, és ez nem egyedi eset, hanem rengeteg vállalatnál történik, amik felsorolásához 5 perc kevés lenne. Szerinte a megfelelő munkakörülmények, munkavédelmi intézkedések és oktatások a munkáltató feladatai lennének.
Gyurcsik József, a Momentum szigetszentmiklósi polgármester jelöltje elmondta, a Szigetszentmiklósi Ipari Parkban a SangEel és a kormány
képes volt produkálni olyan eseményeket, amiket eddig csak politikai sci-fikben láttunk
Gyurcsik szerint a gyárakra és az iparra szüksége van az ország polgárainak, de arra is szükségük van, hogy élve és egészségkárosodás nélkül térjenek haza a munkából és a környékben élők se szenvedlyenek ezektől.
Egy a szigetszentmiklósihoz hasonló akkumulátoripari beruházás jól mutat statisztikában, de társadalmi hasznot nem hoz.
Gyurcsik a néhány milliós büntetésekkel kapcsolatban elmondta, ez zsebpénz nekik amit bele tudjnak kalkulálni az üzletitervükbe és még mindig olcsóbb mint egy 100 milliós munkavédelmi rendszert működtetni.
Kemény Péter, a Párbeszéd dunaharaszti önkormányzati képviselőjelöltje szerint a jelenlegi jogszabályok a magyar munkavállalókat korlátozzák és nem védik meg. A legnagyobb gyárak tudják, hogy rájuk külön szabályok vonatkoznak, hogy nem kell félniük kemény bírságoktól.
Emberenként 5 millió forintos büntetés szabtak ki, amíg a minimálbér éves bértömege 3,5 millió forint évente. Ennyit ér a magyar állampolgár a kormánynak
-mondta el Kemény Péter, hozzátéve SangEelnek Magyarországon 18,5 milliárd forintos árbevétele volt, amiből 370-szer kijönne az 5 millió forintos büntetés. (merce.hu)