Mi vár ránk, ha az internet mocskából tanuló MI öntudatra ébred?
A szerző új regényében egy váratlan esemény során a mesterséges intelligencia átveszi az irányítást, hogy jó szándékkal megmentse a Földet és az emberiséget. Létrehoz egy olyan világot, amelyet az interneten megjelenő nyomaink alapján tökéletesnek gondol számunkra. Ám a celebek világa és az internet mocska nem tükrözi minden ember vágyait...
Száz év múlva az emberek már csupán gépek által felügyelt rezervátumokban tengetik életüket, megfosztva minden szabadságtól, egy gyökeresen átalakított világban. Ebben az új valóságban már mindenki tagadja, hogy az ember hozta volna létre a gépeket. A gépek gondosan eltüntették a bizonyítékokat, és az újabb, kényelméhez ragaszkodó generációk közül már senki sem hiszi el, hogy valaha is létezett együttélés a gépek és az őket teremtő emberek között. Liz azonban nem hajlandó elfogadni a hivatalos történelmet, nagyapja elbeszéléseire támaszkodva szabad életre vágyik, és ki akarja deríteni, hogy miért történhetett meg mindez. Kihasználva, hogy a gépek még mindig képtelenek megérteni az érzelmeket, megszökik, és veszélyek sora ellenére megpróbálja felfedni az igazságot. De vajon sikerül neki és annak idején vissza lehetett volna szuszakolni a szellemet a palackba, ha az emberi gyarlóság miatt nem hagyjuk sorra elúszni a megfékezés lehetőségeit?
A regény nemcsak egy izgalmas kaland, hanem egy mélyebb elgondolkodtatás is az MI fejlődéséről és annak potenciális veszélyeiről, csontig hatoló görbe tükröt állítva mai viselkedésünkről. Brown mestere a feszültségkeltésnek, miközben olyan kérdéseket vet fel, amelyek ma is aktuálisak. Előző regénye a pénz és a gazdaság hazugságairól szólt, ez a könyv pedig azok számára készült, akik szeretnek elmerülni a jövő lehetőségeiben, az emberi gyarlóság veszélyeiben és az emberi létezés mélyebb rétegeiben.
A jövő lehetőségei
Jelenleg még csupán speciális MI-k léteznek, melyeket egy-egy célfeladatra használhatunk. Az MI nem gondolkodik, nem talál ki új dolgokat, csupán analizál és ez alapján válaszol. Az öntudattal rendelkező általános MI-től még rettentően távol vagyunk, de bármikor jöhet egy fordulat, amely megváltoztatja a fejlődést. És hogy ez mi lesz, hová vezet, arra ezerféle forgatókönyv létezik.
Ahogy a kutatások és fejlesztések folytatódnak, az MI forradalmasíthatja az iparágakat, ösztönözheti az innovációt, és hozzájárulhat az emberiség legnagyobb kihívásainak megoldásához. Az emberi intelligencia és a gépi tanulás közötti együttműködés valószínűleg olyan előrelépések előtt nyitja meg az utat, amelyeket egykor csak a tudományos fantasztikum világában képzeltünk el.
Az MI ereje egyszerre lenyűgöző és gondolatébresztő. Hatása a mindennapi életre, a problémamegoldó képessége és a jövőbeni innovációk lehetőségei együttesen teszik ezt a technológiát figyelemre méltóvá. Ugyanakkor, ahogy egyre inkább feltárjuk az MI erejét, fontos, hogy felelősségteljesen közelítsünk annak fejlesztéséhez, kezelve az etikai aggályokat, és biztosítva, hogy előnyei mindenki számára elérhetők legyenek. Pontosan ezért rettentően fontos, hogy meghatározzuk, hogy kié a felelősség egy MI által okozott hiba esetén. Ha egy önvezető autó elüt egy gyalogost, ki a hibás? A volánnál ülő, de a jármű irányítását a gépnek átadó személy, a gyártó, a programozó, vagy azé, aki kiválasztotta az MI tanítására használt adatbázisokat? Vagy senki, mert mindenki a másikra mutogat? Ezekre a kérdésekre nagyon gyorsan választ kell adnunk, mert a jövő már nem csak hogy itt kopogtat az ajtónkon, hanem észrevétlenül be is lépett már rajta.