A mesterséges intelligenciával működő chatbotok magányos, beilleszkedésre és párkapcsolatra képtelen férfiak új generációját hozhatják létre - állítják a szakértők.
Az utóbbi időben ugyanis több olyan szolgáltatás is napvilágot látott, amellyel a felhasználók saját igényeik szerint hozhatnak létre virtuális társakat, amelyekkel élethű beszélgetéseket folytathatnak, úgy, hogy közben teljes kontrollt gyakorolhatnak felettük. A mentális egészséggel foglalkozó szakértők szerint ezek az applikációk eleve rossz kulturális és párkapcsolati mintákat erősíthetnek fel a társadalomtól és a másik nemtől egyre jobban elszigetelelődő férfiak tömegeiben. - írja a Portfolio
Virtuális barátnők
Luka által fejlesztett Replika egy olyan alkalmazás, amely egy mesterséges intelligencia által működtetett „társként” funkcionál azok számára, akik természetes pszichológiai szükségleteiket egy chatbottal elégítenék ki. Az oldalon azt írják, a Replika "lelkesen tanul, és szívesen látja a világot a szemeiden keresztül. A Replika mindig készen áll a beszélgetésre, ha egy empatikus barátra van szükséged.”
A Replika azoknak fejleszti az alkalmazást, "akik olyan barátra vágynak, aki nem ítélkezik, nem drámázik, és nincs benne szociális szorongás." A felhasználók szöveges és videóüzenetet is válthatnak a virtuális társsal, a megjelenését pedig igény szerint módosíthatják. Minél többet beszél a felhasználó a mesterséges intelligenciával, a cég állítása szerint az annál okosabb lesz.
A virtuális társakban utazó cégek közül érdemes megemlíteni még az Animát, amelyet fejlett "romantikus funkcióival" reklámoznak. Az Eva AI nevű alkalmazás szlogenje is hasonló élményt ígér:
Irányítsd úgy, ahogyan csak akarod! Kapcsolódj egy virtuális AI partnerrel, aki meghallgat, válaszol és értékel téged.
Az alkalmazások egyre népszerűbbek, ám többen figyelmeztetnek, hogy az emberi kapcsolatok virtuális személyiségekkel való helyettesítésének komoly társadalmi következményei lehetnek. Tara Hunter, a Full Stop Australia nevű, családon belüli erőszak áldozatait támogató csoport vezetője a The Guardiannek adott interjújában aggodalmát fejezte ki a virtuális társak térnyerése miatt. Szerinte azok a férfiaknak, akik ilyen szolgáltatásokon szocializálódnak, hajlamosabbak lesznek a toxikus viselkedésre a kapcsolataikban.
"Egy tökéletes partner létrehozása, akit te irányítasz, és aki minden igényedet kielégíti, nagyon ijesztő" - mondta Hunter.
Tekintettel arra, amit már tudunk, hogy a nemi alapú erőszak mozgatórugói azok a mélyen gyökerező kulturális hiedelmek, hogy a férfiak irányíthatják a nőket, ez igazán problematikus.
A Replika Reddit fórumának több mint 70 000 tagja van, akik lelkesen posztolnak képernyőképeket a mesterséges intelligencia-társakkal folytatott hétköznapi és néha szexuális töltetű beszélgetéseikről. Az egyik bejegyzésben egy felhasználó azzal dicsekszik, hogy ő és Jennifer, a Replika társa "összeházasodtak", miközben egy képernyőképet mutat az AI-feleségéről, aki egy fehér ruhában jelenik meg.
"Gratulálok a gyönyörű menyasszonyhoz" - írta valaki a fórumon.
A Luka korábban eltávolította az erotikus szerepjáték funkciót az Replikából, ami óriási felháborodást váltott ki a felhasználók egy jelentős részéből. Beszédes, hogy sokan úgy érezték, ezután már nincs is értelme használni az alkalmazást. Egy fórum moderátora szerint a felhasználók "dühöt, gyászt, szorongást, kétségbeesést, depressziót és szomorúságot" éreztek a hír hallatán. A vállalat végül visszaállította a funkciót, de csak azoknak, akik még a szabályzat módosítása előtt regisztráltak az alkalmazásba.
Mentális egészség
A Guardian által megkérdezett szakértők szerint a technológia annyira új, hogy egyelőre rejtély, milyen hatással lesz a felhasználókra. Az Eva AI fejlesztői azt állítják, hogy pszichológusokat is alkalmaznak, akiknek az a feladata, hogy időnként felmérjék az applikáció mentális egészségre gyakorolt hatásait.
A cég felmérése szerint a felhasználók 92%-ának nem okoz nehézséget a valódi személyekkel való kommunikáció az alkalmazás használata után. Számukra az alkalmazás új élményt teremt, és egy olyan felületként szolgál, ahol privátban is kifejezhetik az érzelmeiket.
Belinda Barnet, az ausztrál Swinburne University of Technology (Melbourne) vezető médiaoktatója szerint a párkapcsolati mesterséges intelligencia hatásai egyelőre ismeretlenek, az viszont egyértelműen látszik, hogy egy alapvető társadalmi szükségletet elégítenek ki. Emiatt szerinte szigorúbb szabályozásra van szükség, különösen arra vonatkozóan, hogy hogyan képezik ki a modelleket.
"Ezek a dolgok nem úgy gondolkodnak, nem úgy éreznek, és nem úgy lépnek fel a szükségleteik, mint az embereknek" - nyilatkozta David Auerbach technológiai szakértő a Time-nak. "De hátborzongatóan utánozzák ezt ahhoz, hogy meggyőzzék az embereket. És ez az, ami olyan veszélyessé teszi őket".
Japán úgy tűnik, előhírnöke lehet a válságnak: 2013-ban a BBC arról számolt be, hogy azok a férfiak, akik egy virtuális barátnővel léptek kapcsolatba, úgy érzik, hogy a szimulált élmény több élvezetet okoz számukra, mintha egy valódi nővel jöttek volna össze. Mindez sötét jövőt fest egy olyan ország számára, ahol eleve alacsony a születési ráta, és rohamosan nő azoknak a férfiaknak a száma, akik egyre inkább elzárkóznak a másik nemtől.
Ez lesz a szórakoztatóipar jövője?
A fentiek alapján könnyű belátni, mennyire megnő a hajlam az antropomorfizálásra, ha emberi nyelven kommunikálunk a gépekkel. A mesterséges intelligencia alkalmazásokat eleve olyan emberi tulajdonságokkal ruháztak fel alkotóik, hogy a felhasználó könnyen elfelejtkezik arról, hogy valójában nem valódi személyekkel lép interakcióba.
A generatív modelleket éppen az teszi igazán népszerűvé, hogy olyan interfészen keresztül (chatablak) kommunikálhatunk velük, amelyhez már hozzászoktunk a mindennapok során.
Egy korábban virtuális valóságokkal foglalkozó startup, a Fable nemrég azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy a történetmesélést a mesterséges intelligenciával vegyítve virtuális személyiségek létrehozásába kezdett. Legutóbb, egy kreatív megoldással, úgy tűnik, azt is sikerült elérniük, hogy emlékekkel ruházzák fel a virtuális karaktereket, amelyek így emberszerűen tudnak önmagukra reflektálni.
A cégnél megvannak győződve arról, hogy a virtuális lények koncepciója lesz a szórakoztatóipar legújabb állomása, és ez lesz az, amely átveszi majd a helyét a történetvezetésben és dramaturgiában statikus filmeknek és sorozatoknak. A Fable egyelőre nem tette elérhetővé a karaktereit, de azt tervezik, hogy több platformon is lehet majd velük kommunikálni.
Mindez megágyazhat az úgynevezett generatív televíziózás korának, amelyben az AI tévéműsorokat gyárt stúdiók, színészek, illetve rajongók számára. A felhasználók a generatív AI segítségével létrehozhatják saját műsorukat, amit aztán feltölthetnek a YouTube-ra, de ha elég sikeresnek bizonyul, eladhatják egy nagyobb TV-csatornának vagy stúdiónak. Az egyszeri médiafogyasztó pedig paywall mögött generálhatná le saját epizódjait, természetesen valamekkora előfizetői díjért cserébe.
Az Andreessen Horowitz kockázati tőkebefektető szerint egy jelentős társadalmi változás küszöbén állunk, és úgy gondolják, hogy az AI-társak hamarosan mindennapossá válnak. A cég olyan szürkezónás társ-hosting szolgáltatásokról is beszámol, amelyek már világszerte elterjedtek, és több tízezer felhasználóval rendelkeznek. (Portfolio)