„Az oldal tartalma jelenleg fejlesztés alatt áll. A honlap feltöltéséig szíves türelmüket kérjük!” – ez az üzenet fogadja a látogatót a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda alá tartozó Nemzeti Információs Központ (NIK) honlapján.
Annak ellenére is, hogy a magyar polgári titkosszolgálatok csúcsszervének számító NIK-et a Fidesz 2022-es győzelme után hozta létre a kormányzat, azaz másfél év alatt sem sikerült használható honlapot fabrikálni a szervezetnél.
A késlekedés azért is feltűnő, mert a belföldi polgári elhárításért felelős Alkotmányvédelmi Hivatal, a Szijjártó Péter külügyminiszter alá tartozó, ám a NIK-nek adatközlésre kötelezett hírszerzés, az Információs Hivatal és a titkos megfigyelések technikai lebonyolítását végző Nemzetbiztonsági Szakszolgálat (NSZ) honlapjai időközben megújultak, egységes megjelenést kaptak.
A Miniszterelnöki Kabinetiroda nem válaszolt a kérdésünkre, miért nem sikerült másfél év alatt sem működő honlapot készíteni a magyar titkosszolgálati csúcsszervnek.
A működésképtelen honlap mellett kínos jelenség az is: ha valaki rákeres az interneten a NIK-re, akkor a fejlesztés alatt álló oldal mellett egy bemutatkozást dob ki a kereső. Ebből az derül ki, hogy a jogelőd a Terrorelhárítási Információs és Bűnügyi Elemző Központ (TIBEK).
A NIK azonban valójában annál jóval szélesebb körű lehetőségekkel rendelkezik, nem egyszerűen csak összefoglaló tájékoztatókat, elemzéseket készít a kormánynak és továbbítja a kabinet hírigényét a szolgálatoknak.A polgári szolgálatok bírói engedélyhez kötött megfigyelési igényei is már kizárólag a NIK-en keresztül futnak, így például a vámhatóság, a rendőrség, a Terrorelhárítási Központ és a Nemzeti Védelmi Szolgálat is ott kezdeményezhet lehallgatást, titkos megfigyelést.
A NIK eddigi nyilvánosság előtt ismert tevékenysége jobbára a Fidesz aktuális propagandájához szállított muníció volt. Korábban a NIK titkosítás alól feloldott jelentése alapján vádolta meg a Fidesz amerikai kampánytámogatással az ellenzéket. Nemrégiben a Fidesz migránskampányának adott lökést többek között az – az erősen kétséges – NIK-állítás, amely szerint a déli határ embercsempész csoportjait a Talibán ellenőrzi. (Népszava)