A beruházás állítólag már egy kormányülésen is előkerült.
Budapest a jövőben új felhőkarcolót kaphat, egy dubaji üzletember ugyanis már tárgyal a kormánnyal arról, hogy a Mol-toronynál is magasabb felhőkarcolót építsen a Rákosrendező vasútállomás közelébe – írja a VSquare hírlevelének értesüléseire hivatkozva a Telex.
Nem is akármilyen ingatlanfejlesztő jelentkezett be a kormánynál, hanem az a Mohamed Alabbar, aki a világ legmagasabb és Dubaj leghíresebb épületét, a 828 méteres Burdzs Kalifát is építette.
Az Emaar Properties a zuglói területre egy 220-240 méteres felhőkarcolót tervez.
Ez a Kalifa-toronyhoz képest kicsi, de jóval magasabb, mint a 143 méter magas Mol-torony, Budapest legmagasabb épülete. A lap emlékeztetett, a Rákosrendező területére építendő torony radikálisan átalakítaná a főváros látképét, hiszen a vasútállomás lényegében a Hősök tere mögé esik, vagyis egy több minr 200 méteres torony a tér szobrai és az Andrássy út épületei fölé magasodna.
Ráadásul az Emaar nemcsak egy tornyot építene, a VSquare megfogalmazása szerint ugyanis egész „mini-Dubajt” álmodott meg a jelenleg a MÁV, vagyis a magyar állam tulajdonában lévő területre, irodablokkokkal és luxuslakásokkal. A beruházásról a hírlevél szerint már előrehaladott tárgyalások zajlanak Alabbar és a kormány között, az ötlet állítólag már egy kormányülésen is előkerült, a területet birtokló Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) pedig vizsgálja az Emaar terveit.
A Telex megkeresésére a XIII. kerület önkormányzata csak annyit közölt, hogy nincs tudomásuk a tervezett beruházásról, a XIV. kerület pedig azt írta, az önkormányzat részéről senki nem állt és nem áll kapcsolatban a fejlesztővel. A Fővárosi Önkormányzat sajtóosztálya szintén azt válaszolta, hogy Budapest vezetése nem tudott a projektről, és bár a főváros bármilyen városfejlesztésről kész lenne tárgyalni a kormánnyal vagy a beruházókkal, a tapasztalat az, hogy az ilyen léptékű projekteket a kormány kiemelt beruházási státusszal látja el.
Alabbar az Egyesült Államokban szerzett pénzügyi diplomát a hetvenes években, majd az Emírségek központi bankjánál dolgozott. 1992-ben – mielőtt ingatlanfejlesztésbe kezdett – Dubaj gazdasági fejlesztésért felelős állami ügynökségének vezetője lett, és közeli bizalmi kapcsolatba került Dubaj uralkodójával és nem sokkal ezelőttig az egész Egyesült Arab Emírségek elnökével, Mohamed bin Rásid al-Maktúmmal. Így nem csoda, hogy a VSquare kormányközeli forrásai szerint amikor a kormány az Emaarral tárgyal, lényegében az Emírségekkel tárgyal. (magyarnarancs.hu)